Zahraniční politiku určuji já, vzkázal Stropnickému Babiš

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický | FOTO: ČTK

Hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl mimo jiné i Martin Stropnický. Ministr obrany dosluhující vlády a pravděpodobný šéf české diplomacie v Babišově kabinetu. Právě šéf hnutí ANO ovšem přes Twitter poslal svému „zaměstnanci“ jasný signál, že jako ministr zahraničí bude muset poslouchat.

Jak se později snažil exministr financí vysvětlit na sociální síti, jeho věta „koukám na OVM a jen bych chtěl říct, že zahraniční politiku hnutí dělám já“, neznamenala názorové vymezení proti Stropnickému.

Rozhodně však byla jasným vzkazem všem, že všechno bude tak, jak rozhodne on, a pokud si některý z ministrů myslí, že bude dělat politiku podle svého vědomí a svědomí, má smůlu.

Uplatnění hesla „Vést stát jako firmu“ se nezadržitelně blíží a Babiš to průběžně dává svým podřízeným na vědomí. On je majitel firmy ANO a potažmo i vlády a pouze jeho příkazy se budou plnit. Nyní i v zahraniční politice, kde uplynulé čtyři roky tápal a nechal si radit od europoslance Pavla Teličky.

Toho ovšem směřování hnutí ANO a prohlášení o možném vystoupení z EU, nebo nedostatečné vymezení se proti prezidentu Zemanovi, přinutili u Babiše skončit. Nyní má tedy vše na starosti Andrej, který si nehodlá do své supermoci nikým mluvit.

Stropnický udělal velkou chybu, že na otázku Václava Moravce, kdo určuje zahraniční politiku ANO, neodpověděl, že vůdce sám. Nyní už aspoň ví, že pokud se skutečně stane ministrem zahraničních věcí, bude mít jen ceremoniální pravomoci a na vše ostatní dostane noty od šéfa.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]