Zajatý ruský voják popsal dění na bojišti. Psychicky zlomení okupanti páchají sebevraždy

Ruský voják, ilustrační foto (Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Ruský voják, ilustrační foto | FOTO: Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0

Zvěrstva, která páchají mnozí ruští vojáci na Ukrajině, jsou v ostrém kontrastu se situací některých mladých členů Putinovy armády. Ti podle svědectví z válečné zóny často psychicky nezvládají hrůzy, které zažívají, a snaží se jakkoliv dostat z bojiště. Někdy dokonce volí sebevraždu, píše deník The Mirror.

Již před časem se objevily zprávy, že ruští vojáci hledají munici z ukrajinských střelných zbraní, aby se mohli postřelit. Pak by totiž jako zranění měli šanci na návrat domů. Pod kódovým označením Cargo 300 by je jako zraněné převezli zpět do Ruska.

(Týdeník FORUM)

Někteří ovšem doputují pod kódem Cargo 200. Ten je určen pro mrtvé vojáky, kteří padli ve „speciální vojenské operaci“, jak válku před Rusy označuje Vladimir Putin. 

Zajatý Andrej Ušakov přiznal, že někteří vojáci byli psychicky úplně na dně. „Všichni panikařili a chtěli utéct domů, ale nebylo jak,“ řekl v rozhovoru s ukrajinským novinářem Volodymyrem Zolkinem. „Jediná možnost, jak odejít, byla ta třístovka,“ dodal. 

„Někteří kluci to ale neunesli a zastřelili se. Psychicky se nedokázali vyrovnat s tím, co se tam dělo,“ sdělil dvacetiletý ruský voják. „Byli to jen obyčejní kluci, vojíni od šestky,“ vzpomínal v rozhovoru. Problémem ovšem nebyl pouze strach ze smrti, ale také šokující nedostatek přídělů. „Nebylo žádné jídlo, žádná voda,“ řekl Ušakov. „Byly dny, kdy jsme se tři dělili o jeden příděl,“ dodal. 

Ušakov pochází z chudé vesnice a armádu viděl jako dobrý způsob, jak vydělat peníze a pomoci své rodině. „Můj otec je na tom dost špatně, je slepý na jedno oko, hluchý a má problémy se srdcem,“ svěřil se ruský voják. „Všude ve světě se prodává plyn, ale v naší vesnici ho nemáme. A elektřinu jsme dostali teprve loni,“ popsal situaci ve svém domově.

(Archiv)

Ušakovovu matku zcela ovládla propaganda v ruské televizi. Když měl tedy možnost jí z ukrajinského zajetí zatelefonovat, snažil se vysvětlit, co se ve skutečnosti děje. „Řekl jsem matce, že všechno, co vidí v televizi, jsou lži, ale ona mi nevěřila,“ řekl mladý voják. „Doslova se mě zeptala, jestli jsem v hypnóze,“ dodal.

Ušakov rovněž vyzval všechny mladé Rusy, aby nepodlehli propagandě. „Nechoďte sem. Nemáme tu co dělat. Přinášíme jen bolest. Lidé jsou tu dobří,“ řekl voják. „A pokud si nevážíme svých životů, neničme životy ostatních,“ vzkázal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články