Zájem o demonstraci proti Babišovi rychle roste. Za tři dny 23 tisíc lidí

Tereza Štegmannová

Andrej Babiš a Miloš Zeman kroky v posledních dnech před Velikonocemi probudili i řadu lidí, které politika běžně nezajímá. Jasně se to projevuje v komentářích na sociálních sítích a například i velkým zájmem o demonstraci a pochod Prahou. Akce je svolána na příští pondělí 29. dubna. Během tří dnů od vyhlášení termínu, se na demonstraci na Facebooku přihlásilo zhruba 23 tisíc lidí.

archiv

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která demonstraci svolává, současně registruje přes 330 tisíc podpisů lidí požadujících odchod Andreje Babiše. Demonstrace odstartuje na Hradčanském náměstí od 17:30 a je zaměřena především proti záměru jmenovat novou ministryní spravedlnosti Marii Benešovou.

„Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu. My občané nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ uvádějí organizátoři demonstrace.

Z Hradčanského náměstí se demonstrující přesunou na Staroměstské náměstí, kde bude od 19 hodin hodinová demonstrace. Akce se uskuteční večer před plánovaným jmenováním Benešové ministryní.

Ta má nastoupit na místo Jana Kněžínka, který rezignoval jen den po tom, kdy policie uzavřela vyšetřování Čapího hnízda a navrhla premiéra a jeho spolupachatele obžalovat. Podle spekulací je důvodem odchodu fakt, že Kněžínek nechtěl na přání Babiše vytvářet tlak na státní zástupce, aby Čapí hnízdo „zazdili“. Marie Benešová má velmi blízko k Pražskému hradu, současně už před časem zpochybnila celé vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, které je i podle evropských vyšetřovatelů podvodem.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner