Zájem o korunovační klenoty je obrovský. Denně přijde přes 4000 lidí

Korunovační klenoty (Balou46 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Korunovační klenoty | FOTO: Balou46 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Kapacitu katedrály sv. Víta, kde jsou vystavené korunovační klenoty, už není možné navyšovat. V pátek výstavu po vystání několikahodinové fronty vidělo 4500 lidí. Sdělil to mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák. Hrad dnes ve volný den očekává vysoký zájem návštěvníků, vstup do jižních zahrad, kudy vede fronta ke katedrále, se dnes podle Nováka uzavře pravděpodobně kolem 13:00.

Pořadatelé tak činí každý den proto, aby čekající měli zajištěno, že se do katedrály do konce otevírací doby dostanou. „Není to tolik o zájmu, jako o tom, kolik jsme schopni lidí odbavit, jak moc kustodi odbavují průběh u samotné vitríny. Zájem by byl větší, bohužel každý den musíme oznamovat určité části lidí stojících ve frontě, že už se na ně nedostane. V určitý čas uzavřeme jižní zahrady, kde je hlavní část fronty, aby se ti poslední dostali na výstavu kolem 17:30; oficiálně výstava končí v 17:00,“ uvedl Novák.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Návštěvnost kolem 4500 lidí za den v katedrále se podle něj nedá zvyšovat. Kapacita Vladislavského sálu, kde bývaly klenoty vystaveny dříve, podle něj byla asi 3000 lidí. „Jsme samotni překvapení tím, že se do katedrály daří dostat tak velký počet zájemců,“ uvedl. Policie podle něj maximálně urychluje prohlídky. Lidé mají po vstupu do katedrály u samotné vitríny s klenoty na jejich prohlédnutí asi 20 sekund.

Lidem dlouhé čekání vždy v 9:00, kdy se výstava otevírá, zpestří krátké vystoupení Hudby Hradní stráže, v katedrále v poledne pak zazní varhanní hudba.

Výstava korunovačních klenotů měla původně končit dnes, Hrad ji prodloužil do úterý. Dnes je otevřeno stejně jako v minulých čtyřech dnech do 17:00. V neděli uvidí klenoty návštěvníci bohoslužby za vlast, která se dopoledne v katedrále koná, od 14:30 do 21:00 může přijít široká veřejnost. V pondělí a úterý bude výstava přístupná od 8:00 do 18:00.

O vystavení klenotů rozhodl dosluhující prezident Miloš Zeman u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. I s prodloužením na osm dní je ale nynější vystavení klenotů spolu s tím minulým v lednu 2018 nejkratší v historii samostatné ČR. Nejdéle byly svatováclavská koruna, žezlo a jablko k vidění v květnu 2016, kdy výstava trvala 15 dní.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Výstavu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Přímo u vitríny s klenoty stojí dva členové Hradní stráže, další hlídají spolu s vojáky a policisty po celém chrámu. Stejně jako v minulosti je vstup na výstavu zdarma a přednost mají návštěvníci na invalidním vozíku s průkazem ZTP či ZTP/P. Trasa prohlídky vede jižními zahradami z Opyše přes Býčí schodiště na třetí nádvoří k hlavnímu vstupu do katedrály.

Korunní komoru v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kde se uchovávají české korunovační klenoty, otevřelo v pondělí sedm klíčníků. Klenoty se do ní vrátí 25. ledna.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci na českého krále v dalším roce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články