Zájem o Portál Pražana roste. Lidé jeho prostřednictvím vyřeší poplatek za odpad a do konce roku zaplatí online i za parkování či psy

Portál Pražana (MAgistrát hl. m. Prahy)

Portál Pražana | FOTO: MAgistrát hl. m. Prahy

Nabídka a rozsah digitálních služeb na Portálu Pražana se postupně rozrůstá. Díky tomu se také výrazně zvyšuje jeho návštěvnost. Jen za květen a červen si portál vyzkoušelo více než 7 tisíc návštěvníků, kteří jeho prostřednictvím uskutečnili přes 300 elektronických podání. Postupná digitalizace úřadu je jednou z priorit Magistrátu hl. m. Prahy. Cílem je, aby si lidé mohli vyřešit své záležitosti jednoduše online bez nutnosti fyzicky navštěvovat příslušné úřady.

Hlavním důvodem aktuálně zvýšeného zájmu veřejnosti o Portál Pražana je nově spuštěná služba na zaplacení poplatku za komunální odpad. Tato agenda se stala jednou z prvních v nabídce portálu, neboť v hlavním městě je téměř 100 tisíc subjektů, které ho mají povinnost platit dvakrát do roka.

Magistrát hl. m. Prahy o této novince informoval už na začátku června, současně oslovil i právnické osoby, zejména Společenství vlastníků bytových jednotek. Prostřednictvím datové schránky mají na Portálu Pražana přístup i k aktuálnímu náhledu daňového účtu k agendě komunálního odpadu, včetně možnosti vyřešit platbu přes online generovaný QR kód, případně vrácení přeplatku.

V současné době nabízí Portál Pražana přihlášení pomocí datové schránky a přes prostředky sdružené pod portálem eIdentita.cz. Před několika týdny také nově přibyla možnost přihlásit se do něj pomocí internetového bankovnictví (tzv. bankovní identita). 

Více než 7 tisíc návštěv a přes 300 elektronických podání na Portálu Pražana v posledních týdnech dokazuje, že veřejnost má o digitální služby stále větší zájem. Správu a rozvoj portálu zajišťuje městská společnost Operátor ICT.

Navíc význam využití portálu pro fyzické, ale i právnické osoby a podnikatele ještě více poroste s tím, jak na něm budou přibývat nové funkcionality, a to i díky postupnému zapojení městských částí a městem zřízených organizací. Například ještě do konce roku 2021 by zde mělo být nově možné uhradit poplatek za zóny placeného stání nebo v některých městských částech i za psy. V další fázi by potom měly následovat vybrané služby městských organizací, například Dopravního podniku hl. m. Prahy, Pražských služeb nebo Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]