Zájemci o voličský průkaz odkudkoliv z ČR mohou nově žádat online přes Portál Pražana

Eric Drooker

Portál Pražana nově nabízí možnost požádat si o voličský průkaz. Úřad následně zašle průkaz voliči, popřípadě si jej mohou jednotliví žadatelé vyzvednout osobně či přímo v  den voleb na zastupitelském úřadu. Nová funkce je k dispozici nejen pro obyvatele Prahy, ale pro občany zcelé České republiky. Do konce roku je pak v plánu rozšířit Portál Pražana i o další služby, například řešení poplatku za psa s vybranými městskými částmi nebo objednávání a změny sběrných nádob bez nutnosti návštěv klientských míst.

Hlavní město rozšířilo Portál Pražana o novou funkci. Kdy si přes něj mohou lidé zažádat o voličský průkaz. Pro nadcházející sněmovní volby o něj mohou voliči žádat elektronicky prostřednictvím datové schránky už od pondělí 13. září, a to bez ohledu na volební okrsek. Sběr elektronických žádostí pro tyto volby potrvá do 1. října. Osobně pak mohou lidé žádat o voličský průkaz na svých úřadech až do 6. října.

Současný zákon umožňuje podání v elektronické podobě pouze prostřednictvím datové schránky voliče. Nelze tedy z legislativních důvodů využít digitální úkon jen pomocí státní eIdentity (NIA, BankID), i když pro jiná podání je tato možnost na Portálu Pražana dostupná.

Úřad po přijetí žádosti vydá voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb a předá jej osobně voliči, případně je možnost voličský průkaz žadateli i zaslat. Voličský průkaz lze na základě žádosti zaslat i na adresu zastupitelského úřadu, kde se volič rozhodl hlasovat. V tomto případě se stačí v den voleb dostavit na tento zastupitelský úřad, kde bude voličský průkaz předán po ověření identity a následně může volič přistoupit k  hlasování.

Navzdory svému názvu mohou podání žádosti o voličský průkaz přes Portál Pražana využít občané ze všech krajů České republiky, tedy nejen obyvatelé hlavního města. Novinka by měla voličům zjednodušit hlasování v podzimních sněmovních volbách v případě, že se budou tou dobou nacházet mimo volební okrsek, kam přísluší podle svého trvalého pobytu. Možnost elektronického podání by zároveň mohla pomoci i k vyšší volební účasti.

Portál Pražana se od svého zavedení neustále rozšiřuje o nové funkce. Lidé zde již několik měsíců mají možnost vyřešit například poplatek za komunální odpad. Do konce roku 2021 by zde mělo být možné i objednávat a provádět změny sběrných nádob, řešit s vybranými městskými částmi poplatek za psa a připravuje se i další rozvoj portálu při řešení zón placeného stání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]