Pracovníci pražských Ztrát a nálezů, které provozuje magistrát v ulici Karolíny Světlé 5, převzali do úschovy už řádku kuriózních předmětů. Lidé dokázali ztratit zubní náhradu, nožní protézu i urnu s obsahem. Mezi nalezenými věcmi se objevily i trezor s kusem zdi, kanoe a sedací souprava. V současné době je v kanceláři a třech skladech uloženo na 3000 nálezů, řekla ČTK vedoucí magistrátního oddělení matrik Jana Masopustová, která má ztráty a nálezy na starosti.

Věci se uchovají tři roky

Měsíčně skončí v pražských Ztrátách a nálezech na 450 věcí, z toho 30 až 50 se vrátí původním majitelům. Podle občanského zákoníku, který platí od loňského ledna, musí radnice uchovávat nalezené věci tři roky. Po uplynutí této doby se vlastníkem stává nálezce nebo obec, kteří ale už po roce od nálezu mohou s danou věcí nakládat jako oprávnění držitelé. Mohou ji tedy užívat nebo spotřebovat, uvedla Masopustová.
Nalezené předměty podle ní nejčastěji odevzdává pražský dopravní podnik, České dráhy a státní a městská policie. Občanů je mezi nálezci minimum.

Věci, které lidé hledají, většinou nikdo neodevzdá

Nejčastěji končí ve ztrátách a nálezech tašky, klíče, brýle, deštníky, mobilní telefony, čepice a oblečení, občas se najde dětská bota. V létě jsou to častěji sluneční brýle a deštníky, v zimě zase čepice, rukavice a bundy. Čas od času se objeví i hračky, zejména ty plyšové. „Lidé ale zpravidla poptávají ty, které se k nám nedostaly,“ uvedla Masopustová.

Sedmiletá Nela ale měla před rokem štěstí. Svou oblíbenou plyšovou kachnu ztratila, když cestovala s matkou po Praze. Její rodiče tehdy prohledali bezúspěšně všechna místa, kde by mohla hračka zůstat. Matku Nely nakonec napadla jako poslední varianta kancelář Ztráty a nálezy v ulici Karolíny Světlé. „A byla tam. Dcera nechala kachnu v autobuse a řidič ji odevzdal,“ řekla ČTK žena.

Magistrát každý týden na své úřední desce zveřejňuje seznam věcí, které byly v uplynulém týdnu do ztrát a nálezů odevzdány. Kancelář má otevřeno každý pracovní den.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner