V Egyptě začne ve čtvrtek nový průzkum hrobky faraona Tutanchamona, aby se ověřila teorie, podle níž by mohla hrobka obsahovat tajnou komoru s ostatky slavné královny Nefertiti. Nedávno to naznačil anglický archeolog Nicholas Reeves.

Průzkum potrvá tři dny a ministr pro památky Mahmúd Damátí řekl, že Egypťané použijí infračervenou technologii. Budou se prozkoumávat stěny Tutanchamonovy hrobky, aby se zjistilo, zda za nimi nejsou utajené komory.

Reeves, který pracuje na univerzitě v Arizoně, při detailním prověřování fotografií stěn hrobky údajně objevil zazděné, dosud neobjevené dveře. Reeves měl k dispozici pouze fotografie a sám upozornil, že se jedná jenom o teorii. Za stěnami prý jsou nejméně dvě komory, přičemž Brit si myslí, že v jedné by mohlo být tělo Nefertiti a v druhém jejího manžela krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Egypt jej uctíval ale jenom přechodně. Tutanchamona měl Achnaton s jednou ze svých vedlejších manželek.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem, byla hlavní Achnatonovu manželkou a její podobu zachytila busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách. Nefertiti porodila jenom dcery, nikoli syny, a její vliv postupně zanikal.

Damátí řekl, že o výsledku průzkumu bude informovat na tiskové konferenci, která se bude konat v sobotu v Luxoru. Podle jeho slov by mohlo jít o „objev 21. století“.

Egypťané prověřovali severní stěnu hrobky infračerveným termografem už jednou a začátkem listopadu ohlásili, že konstatovali rozdílnou teplotu jednotlivých partií stěny. Sdělili tehdy, že bude nutné provést další průzkum.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byla téměř neporušená a obsahovala 5000 předmětů, které byly s mrtvým do hrobu uloženy.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner