Desátý ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel začne v Praze v pondělí a jeho hlavním tématem bude společenský, kulturní a duchovní život dětí a mládeže v době nesvobody. Výstavy ukážou například příběhy nezletilých politických vězňů 50. let, vzpoury mladistvých v bývalém východním Německu nebo hnutí odporu na Ukrajině proti stalinistickému totalitnímu režimu ve 20. a 30. letech 20. století.

Právě strach z ukrajinského osvobozeneckého hnutí byl hnacím motivem Stalina ke spáchání zločinu genocidy v období hladomoru 1932 a 1933, uvádějí pořadatelé festivalu. Na něm bude mít ve středu českou premiéru film ukrajinského režiséra Olese Jančuka Hladomor ́33 z roku, 1991, které se režisér zúčastní a bude s diváky besedovat.

Film zobrazuje děsivé roky hladomoru 30. let prostřednictvím jedné rodiny, z níž apokalyptickou situaci nikdo nepřežil. Hladomor v Sovětském svazu, zejména na Ukrajině, který nezapříčinily přírodní podmínky, ale člověk, je dosud málo známou tragédií dějin.

Středa bude na festivalu Dnem pro Ukrajinu, úterý předtím Dnem pro Lotyšsko. Při něm bude uveden film lotyšské režisérky Dzintry Geky Boží ptáčci. Vrací se do doby před koncem druhé světové války, kdy bylo jasné, že Lotyšsko znovu obsadí Sovětská armáda. Tehdy uprchlo přibližně 150.000 Lotyšů do Německa. V táborech si říkali boží ptáčci (dieva putniņi) a snažili se zorganizovat život podle svých tradičních zvyklostí. Když Lotyšsko znovu získalo nezávislost, část vycestovalých se vrátila, velká část však zůstala rozptýlena ve světě. Dokument zobrazuje pohnuté osudy rodin navrátilců.

V pátek budou v Divadle na Vinohradech předány ceny, jimiž ve spolupráci s festivalem Mene Tekel ministr kultury vyzdvihuje tvůrce, kterým totalita bránila v umělecké cestě nebo byli za své postoje perzekvováni. Spolu s cenami Dáma české kultury a Rytíř české kultury předá ministr také cenu Mecenáš české kultury osobnostem, které podporují umění, kulturu a vzdělávání. Festival potrvá do neděle 28. února.

Revue Forum Banner