Před 85 lety, 4. prosince 1930, měl v Berlíně premiéru úspěšný americký film Na západní frontě klid, natočený podle stejnojmenného bestselleru německého spisovatele Ericha Marii Remarqua. Snímek ještě před svým uvedením v německé metropoli zaznamenal za Atlantikem velký ohlas a získal dva Oscary, za nejlepší film roku a za režii. Přesto se ozývaly hlasy, že by neměl do německých kin být vůbec vpuštěn – hlavně kvůli svému silnému protiválečnému náboji.

Kvůli němu místní konzervativci i nacisté zatratili i původní Remarqův román, který si hned po svém vydání v lednu 1929 získal nadšené příznivce i nesmiřitelné kritiky. První oceňovali autorovo realistické líčení nesmyslnosti a brutality války, druzí se pohoršovali, že Remarque vlastizrádně popírá hrdinství německých vojáků. Ostrá diskuze se rozšířila do celé společnosti a pokračovala i poté, co Američané zakoupili na knihu filmová práva.

Německé radikály neuklidnilo ani to, že pro „říši“ vznikla méně provokativní verze filmu. Už den po premiéře začali jeho promítání systematicky narušovat nacisté, kteří terorizovali diváky a pořádali v okolí kina hlučné demonstrace. Kvůli udržení pořádku nakonec úřady podlehly tlaku ulice a snímek v Německu zakázaly.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner