Nikáb, abaya nebo čádor už nemusejí být jen v nudné tmavé barvě. Italská módní značka vytáhla do boje s konkurencí vskutku originálně: kolekcí oblečení pro muslimské ženy. Možná chtějí zahladit kauzu z loňského roku, kdy si neuváženým výrokem o „syntetických dětech“ ze zkumavky rozházeli tisíce neplodných párů, možná je to jen chytrý marketingový tah. Ať tak či tak, kolekce je mimořádně zajímavá, podívejte se na galerii. Pod ní vás ještě čeká užitečný mini slovníček.

Mini slovníček:

Hidžáb – šátek či závoj, který zakrývá vlasy, ramena, šíji a dekolt. Povinnost nosit jej není všude stejná – někde je to vyžadováno a jinde není, ale v Saúdské Arábii, Íránu a Afghánistánu jej ženy nosit musí, jinak jim hrozí jim trest od náboženské policie. Hidžáb je povinný ve všech mešitách.

Abaya – jednoduchý, volný oděv, v podstatě plášť, který vypadá jako šaty a zakrývá celé tělo po kotníky a ruce po zápěstí. Obličej může být nezahalen. Abyu nosí muslimské ženy v některých zemích včetně severní Afriky a Arabského poloostrova.

Nikáb – závoj, který se nosí na běžném oděvu a zakrývá vše kromě očí. Nosí se v Saúdské Arábii, Ománu, Jemenu, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu a Kataru. Podle jednoho názoru je nošení nikábu vyjádřením lásky k bohu, podle jiných výkladů se nosí proto, že žena nesmí na veřejnosti odhalit tvář.

Čádor – plášť, nejčastěji černý, kterým se žena zahaluje od hlavy až k patě. Jediné, co je z jejího těla vidět, je obličej. Nosí jej především starší Íránky na venkově.

Burka – závoj, nejčastěji modrý nebo černý, který se používá přes běžné oblečení a který zahaluje celé tělo včetně očí, jež kryje mřížka. Burka se nosí v Afghánistánu, Pákistánu, Bangladéši a Spojených arabských emirátech a žena ji smí odložit až po příchodu domů.

Revue Forum Banner