V Johannesburgu letos vznikl vůbec první africký gay tým rugbistů pod názvem Jozi Cats. Bourat chce na sportovních hřištích především stereotypy, které panují kolem hráčů a machisticky vnímaného populárního sportu. Urážek si prý členové Jozi Cats vyslechli již dost, proto se rozhodli svou existencí zdůraznit homofobii mezi sportovci, a diskriminaci těch, kterým maskulinní rugbyové prostředí nevyhovuje.

Provokativní makretingová kampaň zapříčinila, že o Jozi Cats již vědí lidé v téměř 130 zemích světa, kam se dostalo jejich propagační video. Homosexualita je zakázána v mnoha afrických zemích, nikoliv ale v Jižní Africe. Když Amnesty International vydala na podzim roce 2012 zprávu o nejméně sedmi vraždách s homofobními motivy (pět z obětí byly lesby), rugbisté z řad gayů začali s předsudky aktivně bojovat.

Hlavním cílem kampaně byl původně hlavně nábor nových hráčů, úspěch reklamních spotů a fotografií tým překvapil. „Naším cílem teď je, aby si lidé hlavně uvědomili, že i slova někoho mohou ranit,“ vysvětlil pro CNN autor reklamní kampaně týmu Chris Verrijdt. Sportovci si proto pro vystupování v médiích a na sociálních sítích zvolili každý sexistickou přezdívku typu Královna, Víla, Maceška.

Jejich následná sláva má být kromě jiného důkazem, že když s něčím vyjdete na veřejnost (narážky na tzv. coming out), dostanete samolepku, která se ve společnosti již jen obtížně maže.

https://www.youtube.com/watch?v=VDBchWphdQE

Revue Forum Banner