Hackeři, kteří zaútočili na databázi Světové antidopingové agentury (WADA), zveřejnili zdravotní záznamy dalších 25 sportovců. Jsou mezi nimi například britští cyklisté Bradley Wiggins a Chris Froome, ale také česká tenistka Petra Kvitová.

Nově uniklá data se týkají 10 amerických, pěti britských a německých sportovců, a po jednom zástupci Dánska, Ruska, Polska, Česka a Rumunska. Je mezi nimi také americká tenistka Bethanie Matteková-Sandsová, která v uplynulém týdnu vyhrála s Lucií Šafářovou čtyřhru na US Open.

Zveřejněný záznam týkající Petry Kvitové pochází z roku 2009. Jde o povolení k užívání léku na astma.

Lékařské záznamy obsahují mimo jiné detaily „terapeutických výjimek“, kdy sportovci mohou se svolením WADA užívat léky obsahující jinak zakázané látky, které jsou však pro jejich zdraví nezbytné.

Podle generálního ředitele WADA Oliviera Niggliho je zřejmé, že útok hackerů ze skupiny Fancy Bears je odvetou za tažení proti státem podporovanému dopingu ruských sportovců.

„Odsuzujeme tuto trestnou činnost a požádali jsme ruskou vládu, aby udělala vše, co je v jejích silách, aby to zastavila,“ uvedl Olivier Niggli v prohlášení. „Pokračující kybernetické útoky pocházející z Ruska vážně ohrožují práci na obnově antidopingového systému v Rusku.“

Již v úterý hackeři zveřejnili záznamy některých sportovců z Ria, mezi kterými byly americké tenisové hvězdy Serenaa VenusWilliamsovy či sportovní gymnastka Simone Bilesová, která získala na hrách čtyři zlaté medaile. Rusko se následně od kybernetického útoku distancovalo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyloučil, že by do aféry byly přímo zapojeny vláda nebo ruské tajné služby.

Podle Světové antidopingové agentury využili hackeři k napadení jejího systému účet Mezinárodního olympijského výboru vytvořený pro hry v Riu.

„WADA si uvědomuje, že tento kriminální útok na 29 sportovců bude pro tyto osoby velmi nepříjemný a vyvolá obavy u všech, kteří se zúčastnili her v Riu,“ uvedl Niggli.

Již v polovině srpna WADA oznámila, že se do jejího administračního systému, v němž jsou uvedena rovněž osobní data včetně toho, kde se sportovci nacházejí, naboural hacker. Tehdy napadl účet běžkyně Julije Stěpanovové, která pomohla rozkrýt dopingový skandál v ruském sportu.

Revue Forum Banner