Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), jedna z nejrenomovanějších nemocnic v republice, nastoupil nový trend operací srdce. Bez otevření hrudníku, jen malým řezem v levém mezižebří, voperovali lékaři, poprvé na světě, dlouhodobou levostrannou srdeční podporu sedmdesátileté pacientce s pokročilým selháním srdce.

Bez operace by nemocná žena nepřežila

Mluvčí IKEM Veronika Velcová uvedla, že zákrok, který proběhl už 25. května, byl pro Zdeňku Řehořovou z Prahy jedinou nadějí na zlepšení kvality života. Nemocnice získá v rámci pokračování úspěšné studie bezplatně srdeční podporu pro minimálně dalších pět pacientů. Před operací nemohla žena ujít ani pár kroků, nemoc ji upoutala na lůžko a bez trvalého napojení na infuze nemohla žít. Transplantace srdce vzhledem k věku a zdravotnímu stavu možná nebyla. Na srdci tedy nyní má našitou pumpu, která rozvádí krev do těla. „Neváhala jsem ani krátkou chvíli. Je úžasné, co medicína dnes dokáže,“ řekla pacientka.

ČTK
Zákrok byl pro Zdeňku Řehořovou z Prahy jedinou nadějí na zlepšení kvality života.

Srdeční podpora vrací pacienty do normálního života

Postupně se vrací k běžným činnostem. „Už vařím, zvládám si nakoupit i se projít na zahrádce. Tahle krabička, která mě drží při životě, je vlastně už mou součástí,“ řekla. Ocenila i to, že lékaři voperovali přístroj jen malým řezem, takže se rána lépe hodila a rehabilitace mohla začít mnohem dřív než po velké operaci.
Nový typ srdeční podpory HeartMate III byl v Česku poprvé implantován v IKEM 9. července 2014. Levostrannou srdeční podporu dostalo v IKEM zatím 11 nemocných.

2014_07_17_heartmateII

Zástupce přednosty Kardiocentra docent Ivan Netuka vysvětlil, jak důležitým bude pro budoucí pacienty zvládnutí této operace. „Novinka jim zajišťuje mnohem lepší zdravotní stav, kvalitu života a zvýšila i jejich dlouhodobé přežití,“ říká Netuka. „Unikátní je plně magnetické zavěšení turbíny čerpadla – tedy eliminace ložisek, která částečně poškozují krevní elementy a zároveň jsou limitujícím faktorem trvanlivosti pump,“ vysvětlil významný lékař.

ČTK
Institut klinické a experimentální medicíny v pražské Krči.

Pracoviště v IKEM bylo vybráno jako jedno ze tří světových center, které dostalo možnost navázat na pilotní studii, v rámci které implantovali zdejší lékaři přístroj HeartMate III největšímu počtu pacientů.
Průměrný věk pacientů s HeartMate III je 69 let, téměř 80 procent jsou muži. Kardiovaskulární onemocnění, a především selhání srdce, je totiž u mužů výrazně častější než u žen. Nové možnosti snižují riziko pro pacienty, kteří by se na čekací listině nedožili transplantace srdce.

IKEM se podílí i na vývoji těchto srdečních podpor ve spolupráci s technologickým centrem v USA. Za dobu fungování programu implantoval dlouhodobou srdeční pumpu více než 270 pacientům.

Revue Forum Banner