Švýcarský chemik Albert Hofmann, který se narodil 11. ledna 1906, se do historie zapsal jako objevitel halucinogenu LSD. Kromě této drogy, které říkal „mé problémové dítě“, později izoloval i účinné látky z různých druhů hub, jež nazval psilocybin a psilocin a jež mají podobné účinky jako LSD.

Hofmann se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu, vystudoval curyšskou univerzitu a už během studií se věnoval hledání látek, které by pomohly léčbě srdečních chorob. Při experimentech objevil látku diethylamid kyseliny lysergové – LSD – jejímž prvním uživatelem se omylem stal v dubnu 1943. Když mu látka náhodou kápla na ruku, prožil později známé intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. O tři dny později pokus zopakoval, tentokrát úmyslně, a výsledek byl stejný.

Přepokládalo se, že látku bude možno využít v psychiatrii, protože dokázala odblokovat pacientovy obranné mechanismy tak, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech. Firma Sandoz zahájila její výrobu v podobě tablet pro lékařské účely. Halucinogen LSD se stal inspirací milionů lidí během hnutí hippies v 60. letech minulého století. Vláda USA zařadila LSD na seznam zakázaných látek v roce 1966 a další země ji následovaly. Sandoz pak výrobu LSD ukončil. Hofmann se dožil požehnaného věku, zemřel 29. dubna 2008 ve 102 letech.

Revue Forum Banner