Historicky vzácné kopie dvou dokumentů, jejichž podpisem se americký prezident Abraham Lincoln zasadil o zrušení otroctví, se v newoyrské aukci prodaly za více než 4,5 milionu dolarů (téměř 110 milionů korun). Limitované kopie tiskopisů vyrobené v 60. letech 19. století se tak podle amerických médií zařadily mezi nejdražší americké historické dokumenty prodané v dražbě.

Aukční síň Sotheby´s ve středu večer prodala takzvané Emancipační prohlášení, jímž Lincoln v roce 1862 vyhlásil, že by všichni otroci měli být propuštěni. Za tento text dal kupec 2,17 milionu dolarů, zatímco za 13. dodatek americké ústavy s podpisem Lincolna a dalších tehdejších ústavních činitelů se cena vyšplhala až na 2,4 milionu. Dodatek v roce 1865 oficiálně zrušil otroctví.

Prohlášení je podle agentury AFP jednou z kopií, které se s Lincolnovým podpisem prodávaly v roce 1864 za deset dolarů a výtěžek byl věnován na charitu. V případě dodatku bylo podle agentury vytištěno 14 kopií, které podepsal Lincoln, jeho tehdejší viceprezident, předseda Sněmovny reprezentantů a 36 senátorů.

Dosud zřejmě nejdražším historickým dokumentem prodaným v USA v aukci byl rukopis Lincolnova projevu, v němž v průběhu občanské války vyzýval tehdejší americké státy k jednotě. V roce 2009 se prodal za 3,4 milionu dolarů, což byla tehdy podle aukční síně Christie´s rekordní suma.

Revue Forum Banner