Vysoké britské vyznamenání Jiřský kříž, které bylo uděleno jedné z členek tajné armády Winstona Churchilla, se dnes v Londýně vydražilo za rekordních 260.000 liber (přes deset milionů Kč). S aukčními poplatky zaplatí nový majitel 312.000 liber (přes 12 milionů Kč), upřesnil server The Telegraph. Je to podle něj nejvyšší částka, za jakou se toto druhé nejvyšší britské vojenské vyznamenání kdy prodalo. Předchozí rekord činil 93.000 liber.

Po mučení ji zastřelili
Prodanou vzácnou medaili obdržela posmrtně po druhé světové válce Violette Szabová, která patřila k Oddělení pro zvláštní operace (SOE) pro tajné bojové operace ve Francii. Při tamní misi v červnu 1944 ji po dlouhé přestřelce zajali nacisté. Mučilo ji gestapo a nakonec byla v únoru 1945 popravena kulkou do zátylku. Tehdy jí bylo 23 let.

Společně s dalšími věcmi bude vystaven v Londýně
Jiřský kříž mladé hrdinky nyní dala do dražby spolu s dopisy, fotografiemi a několika dalšími osobními věcmi její dcera. Sbírku zakoupil britský podnikatel Michael Ashcroft, který vše hodlá nechat vystavit v londýnském Imperiálním muzeu války. „Jsem z výsledku velmi šťastná. Kolekce jde na bezpečné místo, kde ji mohou vidět tisíce lidí,“ uvedla ke dražbě dcera Szabové Tania Szabová.

Revue Forum Banner