Letní pohoda je spojena s párty a ty zase s drinky všech možných barev a chutí. Mezi nejoblíbenější nápoje léta patří koktejly, které právě zítra slaví 210 let od svého vzniku. První definice koktejlu byla totiž zveřejněna 13. května 1806 v americkém časopise The Balance. Koktejl měl být podle prvního receptu „posilující nápoj složený z lihovin různého druhu, cukru, vody a bitterů, jež se lidově nazývají sling“.

Od té doby uběhlo již spousty času a změnily se také chutě a zvyky konzumentů. V současné době tak podle barmanů slaví úspěch hlavně proslulé Mojito, tedy drink z máty, limetek, třtinového cukru, ledu a rumu, Cuba libre z rumu, coca-coly, limetky a ledu nebo Sex on the beach z vodky a pomerančového a brusinkového džusu. Oblíbený je i Tequia Sunrise z tequily, pomerančového džusu a grenadiny.

Pro řidiče, děti či abstinenty jsou určené koktejly bez alkoholu. Mezi nejoblíbenější nealko koktejly patří nápoje  z mléka či smetany. Banánový shake, nealko Piňa Colada a další. Oblíbené je ale i Virgin Mojito, nebo takzvaná Americká limonáda s grenadinou, džusem a ovocem.

Nealkem se zdržovat nebudeme, myslete na páteční mejdan už dnes a připravte si zásoby na 3 drinky, kterými ohromíte společnost. Tady jsou i s recepty:

Mojito
Do tohoto skvělého kubánského koktejlu patří kubánský rum. Nezkoušejte jej nahradit něčím jiným, není to ono.

Suroviny na drink:
*2 kávové lžičky třtinového cukru
* šťáva z půlky limety
* 2 snítky máty
* 2 díly perlivé vody (9 cl)
* 1 díl rumu Havana Club Añejo 3 Años (4,5 cl)
* drcený led

Postup: Do vysoké skleničky dejte 2 kávové lžičky třtinového cukru, šťávu z poloviny limety, 2 snítky máty. Pomačkejte, aby se z bylinky uvolnilo aroma. Přidejte jeden díl rumu Havana Club Añejo 3 Años a led. Řádně promíchejte, dolijte vodou, znova promíchejte, ozdobte mátou a podávejte.

Cuba Libre
Na přípravu potřebujete rovněž bílý rum (výhodou je, že vám zbyl z přípravy mojita:-)

Suroviny na drink:
* 50 ml bílého rumu
* 100 ml coca coly
* šťáva z půlky limety
* led

Postup: Vyšší užší sklenici (3 dcl) naplňte do půlky ledem a colou. V shakeru smíchejte 50 ml bílého rumu s vymačkanou šťávou z limety. Na led s colou nalijte směs rumu a limetové šťávy, ozdobte plátkem limety a ihned podávejte.

Daiquiri
Osvěžující nápoj se používá jako aperitiv

Suroviny na drink:
*300 ml bílého rumu
* 95 ml limetové šťávy
* 3 lžičky cukrového sirupu
* kostky ledu
* plátky karamboly na ozdobu

Postup: Koktejlové skleničky (6 ks) dejte na chvíli do mrazničky vychladit. Mezitím promíchejte 300 ml bílého rumu, 90 ml limetové šťávy a 3 lžičky cukrového sirupu ( k dostání v barmanských prodejnách, nebo v síti hypermarketů Globus, či v Marks and Spencer). Do každé skleničky dejte 3-4 kostky ledu, přelijte koktejlem, ozdobte karambolou a ihned podávejte.

Revue Forum Banner