Budovaný evropský navigační systém Galileo dnes rozšířil svou síť satelitů na oběžné dráze na deset. Dvě nové družice úspěšně vynesla do vesmíru ruská raketa Sojuz, která byla vypuštěna z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Informovala o tom francouzská společnost Arianespace, která má lety na starosti. Systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl podle Bruselu poskytovat první služby uživatelům od konce roku 2016.

Systém by měl napodobit GPS

„Stálým zvyšováním počtu satelitů na oběžné dráze a výstavbou nových pozemních stanic po celém světě dosáhne Galileo brzy celosvětového pokrytí. Den, kdy Galileo dosáhne své plné kapacity, se blíží. Bude to velký den pro Evropu,“ řekl podle agentury AFP ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA) Jan Wörner. Možný termín spuštění systému neuvedl.

Evropská komise podle agentury AFP věří, že systém, který se má stát výkonnější a přitom kompatibilní obdobou amerického systému GPS, bude mít v příštím roce 16 družic, což umožní poskytovat uživatelům první služby od konce roku 2016. Toho mělo být podle původních plánů dosaženo už letos, budování systému ale zbrzdily různé problémy. Plně funkční by měl být systém s celkem 30 aktivními a záložními družicemi v roce 2020.

EU zaplatí necelých 200 miliard korun

„Tato síť bude nakonec nabízet mnohem větší přesnost a spolehlivost, než poskytují jiné satelitní navigační systémy,“ slíbil podle AFP v prohlášení šéf francouzské vesmírné agentury CNES Yves Le Gall. Ředitel programu Galileo v ESA Didier Faivre upřesnil, že vybudování systému přijde Unii na zhruba sedm miliard eur (189,5 miliardy Kč).

Praha se v září 2012 stala centrem satelitní navigace v Evropě. Otevřením centra pro program Galileo (GSA) se završilo šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Nynějším hlavním úkolem centrály GSA se sídlem v Holešovicích je koordinace vzniku programu Galileo.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner