V Polsku se ještě zdaleka nepotvrdily spekulace ohledně existence údajného vlaku naloženého poklady a muži, kteří se označují za jeho nálezce, už mají problémy se zákonem. Při pátrání neměli povolení na použití georadaru a památkáři se kvůli tomu obrátili na prokuraturu. Na svých internetových stránkách o tom dnes informovala Gazeta Wyborcza.

Použítí georadaru bylo protizákonné

Piotr Koper a Andreas Richter, kteří tvrdí, že vědí, kde je tajemný vlak ukrytý, na veřejnosti ukazovali snímky z georadaru, jež měly sloužit jako důkaz pro jejich tvrzení. Nepožádali však ústřední ani regionální úřad pro ochranu památek o povolení pro průzkum georadarem. Prokuratura ve Walbrzychu nyní bude vyšetřovat, zda neporušili zákon o ochraně památek. Pokud by zákon porušili, hrozilo by jim 30denní vězení nebo pokuta.

„Jde hlavně o to, aby se poučili jejich následovníci,“ řekla šéfka památkového úřadu pro oblast Dolního Slezska Barbara Nowaková-Obelindová. „Nechceme tu mít vlnu hledačů pokladů ignorujících právní předpisy,“ dodala. Právní zástupce Kopera a Richtera poukazuje na to, že pátrání georadarem je neinvazivní metoda, která nic nepoškozuje.

Vlak, údajně naložený drahocenným nákladem, podle legend koncem druhé světové války vyvezli nacisté z tehdy německé Vratislavi. Místo údajného nálezu je pod zemí blízko 65. kilometru trati Vratislav – Walbrzych. Prostor se chystají prohledávat armádní experti.

Revue Forum Banner