Zakázku armády Spojených států na nástupce stárnoucích obrněných vojenských vozů Humvee získala společnost Oshkosh, kontrakt v ceně 6,75 miliardy dolarů (zhruba 159 miliard korun) zahrnuje 17.000 vozidel. Dnes to podle agentury Reuters oznámila americká armáda. Konkurentem Oshkoshe v tendru byl tvůrce humvee AM General a tandem společností Lockheed Martin a britské BAE Systems.

Humvee je klasika, ale méně bezpečná

Legendární humvee je ve výzbroji USA od roku 1985. Jeho slabinou je nedostatečné pancéřování, které nedokáže uchránit posádku před výbuchy nastražených náloží a min. Po četných incidentech v Iráku a Afghánistánu si americká armáda objednala takzvaná vozidla MRAP, která jsou proti výše zmíněným nástrahám odolná.

Vojsko nyní vypsalo tendr na lehká taktická vozidla, která mají oproti MRAPům vykazovat lepší pohyblivost v terénu a zároveň budou vojákům poskytovat dostatečnou ochranu. Armáda v podmínkách výběrového řízení mimo jiné uvedla, že od vozidla požaduje odolnost proti nejničivějším typům improvizovaným náložím, mechanickou spolehlivost, snadnou údržbu a kompatibilitu s taktickými vojenskými datovými sítěmi.

Výměna vozového parku za stovky miliard korun

Konečná výše zakázky může podle agentur přesáhnout 30 miliard dolarů (705 miliard korun), neboť armáda a námořnictvo postupně plánují nahradit 55.000 vozidel.

Revue Forum Banner