Vedra na přelomu června a července ve Francii zabila na 700 lidí, oznámila dnes francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Je to podle ní výrazně méně než při podobných vysokých teplotách v minulosti. Úřady ale další vlnu veder očekávají už v příštích dnech.

Vysoké teploty zabíjely už dříve. Po desetitisících
Při podobných vedrech v roce 2006 si podle ministryně vysoké teploty a sucho vyžádaly 2100 mrtvých, v roce 2003 dokonce asi 15.000 úmrtí. „Nedávná vedra potvrdila, že naše zdravotní opatření jsou účinná,“ uvedla Touraineová v prohlášení pro místní tisk.
Úřady v době veder například vytvářely v obchodních centrech a jinde ve městech zóny, kde se lidé mohli schovat před horkem a osvěžit. Záchranáři také osobně komunikovali s domácnostmi se starými lidmi, které vedra nejvíce ohrožují, a preventivně jim pomáhali.
Meteorologická služba ve Francii dnes varovala, že francouzské území zasahuje další vlna veder. Na většině území včetně Paříže se v nadcházejících dnech očekávají teploty kolem 35 stupňů Celsia, na jihu místy kolem 40 stupňů Celsia. Nejvyšší pohotovost byla až do pátečního večera už vyhlášena v regionech Rhônes-Alpes a Auvergne.

Revue Forum Banner