Do finále soutěže o podobu nové novozélandské vlajky postoupily poslední čtyři návrhy. Tři z nich obsahují list kapradiny, která je jedním ze symbolů země. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila novozélandská vláda. Z finálové čtveřice návrhů vyberou novozélandští občané novou vlajku v závazném referendu, které se uskuteční mezi 20. listopadem a 11. prosincem.

Zůstanou symboly ze staré vlajky?

Z původních 10.292 návrhů, které Novozélanďané zaslali příslušné porotě, mají šanci získat definitivní souhlas ve všelidovém hlasování hlavně ty, které obsahují list stříbrné kapradiny. Dva z těchto návrhů pocházejí z pera stejného autora, osmatřicetiletého architekta Kylea Lockwooda. Oba jeho návrhy, které se liší jen odlišnou kombinací barev, obsahují i symbol, který je už na dosavadní vlajce. Je jím Jižní kříž, tedy souhvězdí viditelné z jižní polokoule.
„Myslím, že potřebujeme vlastní identitu. Opravdu nemůžeme mít něco, co se příliš podobá australské vlajce,“ řekl novozélandskému rozhlasu Lockwood.

Silver-fern-red-white-and-blue-hero

Silver-fern-black-white-and-blue-hero

 

 

Pouze symbol kapradiny, navíc ve strohém černo-bílém provedení, navrhuje další finalista, jednapadesátiletý stevard Alofi Kanter.

Black-and-white-fern-hero

Na jednoduché černo-bílé provedení vsadil také sedmatřicetiletý profesionální grafik Andrew Fyfe. Jeho návrh ale jako jediný ze čtveřice nepřináší symbol kapradiny, nýbrž spirály zvané koru. Ta se vyskytuje téměř na všech kresbách původních obyvatel a představuje symbol nového života, růstu, síly a míru.

Koru-black-hero

Vláda vypsala soutěž, protože má pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož rohu je vlajka Británie. Nový symbol má skoncovat s připomínkou koloniální éry, avšak existuje početná skupina lidí, která si přeje starou vlajku zachovat.

Tisk kritizoval všechny návrhy

Do soutěže se mohl přihlásit kdokoli. Už v srpnu speciální porota určila užší výběr postupujících 40 návrhů, kterou ale novozélandský tisk nepřivítal s nadšením. Například The Sydney Morning Herald nadepsal svůj článek titulkem „Nový Zéland má 40 nápadů na novou vlajku a všechny jsou strašné“.

Revue Forum Banner