Americký prezident Barack Obama dnes navštívil mužskou věznici El Reno ve státě Oklahoma. Je to poprvé, co úřadující hlava státu zavítala do federálního vězení. Návštěva je podle agentury AP součástí Obamovy kampaně za snížení přeplněnosti amerických věznic a začlenění propuštěných vězňů do společnosti.

Rozměry cel Obamu vyděsily
Obama se setkal s vězni a prošel se podél řady prázdných cel. Do jedné z nich nahlédl a podivil se, jak v ní mohou vzhledem k malým rozměrům existovat tři dospělí muži.
Prezident soudí, že některé dlouhé tresty neodpovídají spáchaným trestným činům. Zkráceny by měly být podle Obamy především tresty za obchod s drogami, který nedoprovázelo násilí. V pondělí tak Obama snížil trest 46 Američanům, kteří podle něj „nebyli notorickými kriminálníky“.

Obama přiznal, že mohl dopadnout stejně
Většina z nich byla odsouzena na nejméně 20 let právě za nenásilné drogové delikty, kvůli kterým se v posledních dvou desetiletích počet amerických vězňů zdvojnásobil na současných 2,2 milionu.
„Když popisují své mládí a dětství, zjistíte, že jsou to mladí lidé, kteří udělali chyby, které se nijak neliší od těch mých,“ řekl dnes o těchto vězních Obama při návštěvě El Rena. Podle něj je třeba rozlišovat mezi skutky mladých lidí, „kteří dělají hlouposti“, a násilnými trestnými činy.

Revue Forum Banner