Americký prezident Barack Obama se jako jeden z prvních rozhodl využít přímého poštovního spojení mezi USA a Kubou, které Washington povolil tento týden. Dopis podepsaný jeho jménem si tři dny před historickou návštěvou americké hlavy státu na komunisty ovládaném ostrově přečetla kubánská důchodkyně, která jej předtím pozvala k sobě na návštěvu. Odpověděl jí, že možná přijde.

Šestasedmdesátiletá Ileana Yarzaová patří k té části obyvatel jedenáctimilionové Kuby, která vidí v Obamově snaze o sblížení obou států šanci pro budoucnost karibského ostrova. Když se v únoru dozvěděla, že poprvé v jejím životě zavítá úřadující americký prezident do Havany, pozvala jej dopisem na „šálek kubánské kávy“.

„Není moc Kubánců, kteří tolik jako já touží po setkání s Vámi,“ uvedla v dopise, který ještě před měsícem musel jít zdlouhavou oklikou přes třetí zemi. Přímé poštovní spojení mezi USA a Kubou bylo totiž zrušeno před půlstoletím v době vyhrocených sporů, a proto pošta chodila přes Kanadu či Mexiko.

Obamova odpověď došla promptně, neboť byla v první várce obnovené přímé pošty. Prezident prý doufá, že si na šálek kávy chvilku najde. „Jsem příjemně překvapena,“ řekla agentuře AP kubánská důchodkyně o prezidentově odpovědi.

Obama bude na Kubě od neděle do úterý a hodlá se tam sejít jak s vůdcem Raúlem Castrem, tak s opozičními aktivisty.

Revue Forum Banner