Zhubnu. Přestanu kouřit. Začnu běhat. Většina novoročních předsevzetí dlouho nevydrží, někdy ani týden ne, pokud však jde o nekouření, udržování správné váhy či dostatek pohybu, měli by se jich lidé podle Evropského kodexu proti rakovině opravdu držet trvale. Podle onkologů totiž lze dodržováním 12 docela jednoduchých zásad zabránit až polovině úmrtí na rakovinu. Zhoubnou nemoc zjistí lékaři v ČR ročně u více než 80.000 lidí, 27.000 na ni zemře.

Co tedy dělat, abychom se zákeřné chorobě vyhnuli? 

1) Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Nejste-li schopni přestat, rozhodně nekuřte v přítomnosti dětí a nekuřáků. Udržujte doma nekuřácké prostředí. Podporujte nekuřáckou politiku na svém pracovišti. Pamatujte, že ročně jen na následky pasivního kouření zemře v České republice zhruba 1 500 lidí.

2) Vyvarujte se obezity. Udržujte BMI do 25. Výpočet najdete zde.

3) Buďte fyzicky aktivní a omezte čas trávený sezením. Pouhých 30 minut chůze denně zlepší obranyschopnost organismu, sníží krevní tlak a příznivě ovlivňuje hladinu tuků a cukrů v krvi.

4) Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky. Zdravě se stravovat znamená mít v jídelníčku hodně celozrnných výrobků, luštěnin, zeleniny a ovoce, omezit potraviny s vysokým obsahem cukru nebo tuku a vyhnout se slazeným nápojům, průmyslově zpracovaným masným výrobkům, omezit červené maso a potraviny s vysokým obsahem soli.

5) Jestliže pijete alkohol, ať již pivo, víno nebo lihoviny, snižte spotřebu na dva nápoje denně, jste-li muž, a na jeden, jste-li žena. Nezapomeňte, že veškerý alkohol je také kalorický a jakékoliv víno, i suché, má ve 100 ml více kalorií než coca-cola.

6) Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvlášť důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života. Při pobytu na slunci je nutno používat ochranné prostředky. Vyhýbejte se soláriím.

7) Na pracovišti se dodržováním pravidel bezpečnosti práce chraňte před látkami způsobujícími rakovinu.

8) Měli byste si zjistit, zda nejste doma nebo v práci vystaveni záření radonu, pokud ano, měli byste přijmout opatření, kterými se jeho vysoké koncentrace sníží.

9) Ženy od 25 let by se měly zapojit do screeningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie. Není-li to vysloveně nutné, omezte používání hormonální substituční terapie.

10) Ženy od 45 let by se měly zapojit do mamárního screeningu, je-li v rodině rakovina prsu, pak i dříve.

11) Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do screeningu tlustého střeva a konečníku. Vzhledem k tomu, že Česká republika patří na přední místa v celosvětovém výskytu rakoviny tlustého střeva, nedoporučuje se toto vyšetření podceňovat.

12) Zvažte vhodné očkování. Kromě povinného očkování se doporučuje očkovat dívky proti rakovině čípku.

Dodatek navíc: Smějte se, obklopte se přáteli, nestresujte se maličkostmi a radujte se ze života! Ani kila zeleniny vám nezajistí zdraví, když budete nešťastní a trvale vystresovaní. 

 

Revue Forum Banner