Pořadatel slavného hudebního festivalu v britském Glastonbury Michael Eavis vyzval fanoušky, kteří se na tradiční rockový svátek chystají, aby hlasovali v referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. Festival se letos uskuteční mezi 22. a 26. červnem, hlasování o setrvání v 28 zemích EU proběhne 23. června a v Británii se někteří obávají toho, že kvůli střetu termínů slavného festivalu a referenda nebudou v referendu hlasovat desetitisíce lidí.

„Lidé, kteří přijdou na náš festival, by měli hlasovat. Výsledek referenda výrazně ovlivní jejich budoucnost, takže je to pro ně důležité a měli by zajistit, že budou při tom,“ řekl Eavis listu Guardian.

O tom, že by se termín největšího hudebního festivalu na světě posunul, ale nepřemýšlel. O víkendu, který přichází po letní rovnodennosti, se podle něj festival koná již 47 let.

Sám Eavis bude v referendu hlasovat pro setrvání v Evropské unii. „Myslím si, že většina lidí, kteří přicházejí na náš festival, je celkem chytrá. A tak si musí uvědomit, že naše budoucnost musí být součástí evropské myšlenky,“ je přesvědčen Eavis.

Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že referendum, které může výrazně pozměnit politickou mapu Evropy, nevyhraje ani jedna ze stran výrazným rozdílem. Tábory odpůrců i příznivců brexitu (odchodu Británie z unie) jsou zatím vyrovnané.

Do Glastonbury jezdí především mladší generace. Podle průzkumů jsou největšími stoupenci setrvání Británie v EU právě mladí lidé, kteří ovšem také nejméně chodí volit.

Glastonbury je největší světový hudební festival pod širým nebem, ročně se ho účastní kolem 175.000 lidí.

Revue Forum Banner