Více než 102 hodin strávil pod vodou potápěč David Vondrášek, a překonal tím český rekord v této disciplíně. Od sobotního rána do dnešního odpoledne přebýval v zatopeném lomu poblíž Slověnic u Lišova na Českobudějovicku v podvodní kabině v hloubce 10,5 metru. Vondráškovi pomáhali členové podpůrného týmu, kteří se střídali v pobytu pod vodou a dělali instruktorovi potápění z pražské fakulty tělesné výchovy a sportu společnost. Dosavadní hodnota českého rekordu z roku 1967 činila 102 hodin. Vondrášek ji překonal asi o 30 minut.

„Nejnáročnější na pobytu byla asi zima a vlhko,“ řekl novinářům Vondrášek po vynoření z lomu. Teplota v podvodní kabině se podle něj pohybovala od 15 do 18 stupňů Celsia. Smyslem projektu však nebylo jen překonání rekordu. Šlo také o vědecká badání. Vondrášek a celý tým zkoumali fyziologické změny organismu při delším pobytu pod vodou. „Zatím se neprokázalo, že by to mělo nějaký vliv na člověka. Zkoumali jsme také efektivitu pohybu, ale v tom ještě nemáme zpracované výsledky,“ uvedl.

Výborné místo na spánek, tvrdí potápěč

Vondrášek strávil v extrémních podmínkách čtyři noci. Uvedl, že tím nijak netrpěl. „Se spánkem jsem neměl žádné problémy, spí se tam výborně,“ řekl. Podotkl, že tento projekt se může jevit jako jistá anomálie. Ale připomněl, že podobné výzkumy a pokusy se dělaly už v 60. letech minulého století. „Je zajímavé žít a pracovat pod vodou,“ řekl.

ČTK

Podvodní kabina, v níž Vondrášek strávil téměř pět dní, je v současnosti největší keson, který byl v Česku postaven. Má průměr přes dva metry, výšku více než šest metrů a výtlak zhruba 29 tun. Dovnitř se vejde naráz až osm potápěčů. Do bývalého žulového lomu byl keson umístěn v roce 2014.

Překonání rekordu není vyloučeno

S pokusy s pobytem člověka pod vodou začal v 60. letech minulého století francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. Jeho rekord v podobě 30 dnů prožitých pod hladinou překonal v roce 2014 o jeden den jeho vnuk Fabien. „Uvidíme, třeba se do budoucna o něco podobného pokusíme. Ale zatím nemáme zpracovaný ani tento pokus,“ řekl Vondrášek.

V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment v roce 1967. V rámci projektu s názvem Permon strávili jeho aktéři Vilém Kocián a Vladimír Geist v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích v nynějším Moravskoslezském kraji v hloubce 25 metrů pod hladinou 102 hodin.

Revue Forum Banner