Francouzský lékař, filozof, teolog, spisovatel a hudebník Albert Schweitzer, který zemřel 4. září 1965 ve věku 90 let, za sebou zanechal pozoruhodné dílo. Ve 30 opustil již jako renomovaný filozof slibnou vědeckou kariéru, vystudoval medicínu a celý život pomáhal nemocným v Africe. Mimoto byl též varhanním virtuosem a napsal i několik knih o náboženství. V roce 1952 mu byla udělena Nobelova cena za mír.

Rodák z tehdy německého (dnes francouzského) Kaysersbergu v Alsasku od mládí projevoval zájem o hudbu, teologii a filozofii. Přestože brzy získal dobré společenské postavení, nebyl spokojen. Vrhl se tedy na studia medicíny, stal se specialistou na chirurgii a tropické nemoci a v roce 1913 odjel i se svojí novomanželkou Helene do Afriky.

V Lambaréné (dnešní Gabon) nejprve ordinoval pod širým nebem, později uprostřed džungle postavil z vlastních prostředků a z darů nemocnici pro místní obyvatelstvo. Během první světové války byli i s manželkou vězněni ve francouzské kolonii jako němečtí váleční zajatci. Na černém kontinentu „největší křesťan naší doby“ s krátkými přestávkami působil až do své smrti.

Revue Forum Banner