Před 95 lety, 22. září 1920, se narodil nekorunovaný král českých houbařů Miroslav Smotlacha. Vystudoval vysokou školu chemicko-inženýrskou a až do penze pracoval jako potravinářský chemik. Houbaření se začal věnovat po smrti otce, taktéž slavného mykologa a navíc zakladatele vysokoškolského sportu Františka Smotlachy, v roce 1956. Od poloviny 50. let působil v České mykologické společnosti, byl jejím jednatelem a nakonec i čestným předsedou.

Miroslav Smotlacha se zabýval praktickou mykologií, zejména technologií kulinářského a průmyslového zpracování hub a houbovými potravinářskými výrobky vůbec. Byl autorem či spoluautorem řady houbařských atlasů a kuchařek.

Rozsáhlá je i jeho práce v oboru dřevokazných hub a jiných škůdců. Jeho nejmilejšími houbami byly muchomůrka růžová lidově nazývána masák, bedly a pýchavky a nejoblíbenějším měsícem v roce září, tedy období, kdy je houbařská sezona v plném proudu.

A dá se říci, že v rodinné tradici pokračuje rovněž jeho dcera – je architektkou a specializuje se na dřevokazné houby ve stavbách. V roce 2005 byl Miroslav Smotlacha za své celoživotní dílo vyznamenán medailí Za zásluhy II. stupně. Zemřel 6. června 2007 ve věku nedožitých 87 let po těžké nemoci.

Revue Forum Banner