Před deseti lety, 9. srpna 2005, přistál na Edwardsově základně v Kalifornii bezpečně raketoplán Discovery. Jeho dvoutýdenní let byl pozorován s velkým zájmem i obavami. Byl totiž prvním raketoplánem, který letěl do vesmíru po tragické havárii své „sestry“ Columbie v únoru 2003. V čele úspěšné sedmičlenné posádky, které se podařilo v pořádku dosednout na zem, byla Eileen Collinsová, první ženská velitelka podobného stroje v historii.

Discovery dalo zapomenout na Columbii a Challenger

Raketoplán Discovery absolvoval během své mise v roce 2005 219 obletů Země a dopravil zásoby a vybavení na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). V té době již létal déle než 20 let.

Columbia se rozpadla 1. února 2003 při návratu do atmosféry, jen pár minut před plánovaným přistáním. Na vině byl úlomek izolační pěny z hlavní nádrže, který nešťastně poškodil tepelný štít raketoplánu. Nikdo ze sedmi členů posádky nehodu nepřežil. Spolu se zkázou Challengeru v roce 1986 se jednalo o nejhorší tragédii v rámci amerického programu letů raketoplánů do vesmíru. Na základě poznatků z vyšetřování nehody Columbie americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvýšil bezpečnost svých strojů. Raketoplány se plně vrátily do vesmíru právě až s úspěšnou misí Discovery z roku 2005. Program raketoplánů skončil poslední výpravou Atlantisu v červenci 2011.

Revue Forum Banner