Tři čtvrtiny Čechů spoléhají v otázce svého budoucího profesního rozvoje a uplatnění na pracovním trhu především na sebe a myslí si, že aspoň každých pět let musí oživit své schopnosti a znalosti, aby obstáli v konkurenci. Podle 80 procent pracujících je neustálé sebevzdělávání v současné době nevyhnutelné, a to bez ohledu na věk. Přesto většina z nich uznala, že hlavně pro starší lidi je učení se novým věcem mnohem náročnější. Vyplynulo to z průzkumu Workmonitor společnosti Randstad.

„Nenávratně pryč jsou časy, kdy jeden titul, jedno doporučení, jedno přijetí či zamítnutí mohlo nadobro ovlivnit kariéru a rozhodnout o něčím životě. Nyní máme mnohem více eventualit a díky tomu i větší svobodu určit si svou vlastní cestu,“ uvedla k výsledkům průzkumu ředitelka firmy Hana Púllová.

Podle zjištění průzkumu zaměstnanci stejně jak myslí na svou kariéru, tak pamatují i na důchod. Třiaosmdesát z nich si ale přesto myslí, že se ho jen tak nedočká a bude muset vydělávat i dlouho po dovršení věku stanoveného pro odchod do penze. Podle 75 procent lidí by proto pracující neměli v tomto ohledu nechávat zodpovědnost na nikom jiném a měli by si šetřit na důchod sami.

Průzkum Workmonitor společnosti Randstad zahrnuje 32 zemí po celém světě. On-line dotazník vyplňuje v každé zemi nejméně 400 lidí ve věku 18 až 65 let, kteří pracují minimálně 24 hodin týdně.

Revue Forum Banner