Šokující situaci připravil svým fanouškům a zejména účastníkům veřejné dražby tajemný street artový umělec z Británie, který vystupuje pod pseudonymem Banksy. Nechal totiž skartovat své dílo právě ve chvíli, kdy jej mohl úžasně zpeněžit. Obraz „Dívka s balónkem“ se v pátek vydražil v renomované londýnské aukční galerii Sotheby’s za více než jeden milion liber.

„Před několika lety jsem vybudoval skartovací zařízení a tajně ho vložil do rámu… Pro případ, že by se někdy obraz objevil v dražbě,“ uvedl Banksy ve videu, které zveřejnil na svém instagramovém profilu téměř dvacet čtyři hodin po aukci. Ve videu také předvádí, jak skartovací mechanismus do rámu vložil. „Touha zničit je také umělecká touha,“ doplnil svůj vzkaz citátem od Picassa. Odbornící tvrdí, že cena Banksyho díla po tomto kontroverzním kousku vzroste minimálně o padesát procent.

Banksy se narodil v anglickém Bristolu, ale jeho identita je neznámá. Proslavil se především satiristickým street artem, který je kombinací černého humoru a grafitti s využitím šablonové techniky. Banksyho díla se objevují po celé Británii, především v Londýne, ale i na různých místech celého světa a často nesou politické či kulturní poselství.

Graffiti dívky, jež se smutkem pozoruje odlétající balónek ve tvaru srdce, byla v roce 2017 zvolena neoblíbenějším dílem Velké Británie.

Co bude s obrazem dále, se zatím neví. Aukční síň vydala v sobotu prohlášení, ve kterém uvedla, že s kupujícím projednávají další kroky.

Revue Forum Banner