Internet není určen pro podnikání ani vládám nebo tajným agentům – je pro uživatele a internetoví odborníci by měli zajistit, aby byl bezpečným prostředím. Prostřednictvím telemostu to sdělil účastníkům pražského setkání odborné internetové komunity bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden, který získal politické útočiště v Rusku.

Snowden jako první předloni upozornil na tajné monitorovací programy a v USA je stíhaný za vyzrazování tajných údajů.

„Bezpečnost by měla být zajištěna všem, pokud nedovolíme jiným, aby rozhodovali o tom, kdo v bezpečí bude, a kdo ne,“ řekl Snowden ve svém příspěvku na konferenci špiček internetové komunity (IETF). Účastníci akce jednají tento týden od neděle do pátku v Praze a Snowden k nim promluvil v pondělí. IETF poskytuje platformu pro dobrovolnou spolupráci expertů na tvorbě pravidel nutných k udržení rozvoje a stability globální počítačové sítě. Pražské setkání pořádá správce české národní domény sdružení CZ.NIC a americká technologická společnost Brocade.

„Pro koho je internet, komu slouží, kdo jsou klienti IETF?“ tázal se před 170 odborníky Snowden podle britského serveru The Register, který se specializuje na novinky z oblasti technologií. Podle Snowdena dosavadní bezpečnostní protokoly webových stránek poskytují o uživatelích příliš mnoho informací a umožňují tajným službám dostat se k velkému množství soukromých údajů.

Snowden zopakoval svůj názor na nebezpečí, které vyplývá ze získávání informací o soukromých osobách. Jde o tzv. metadata, tedy doprovodná a lokalizační data veškeré komunikace, z nichž je možné získat například informace, kdo komu a odkud telefonoval či jak dlouho hovor trval. „Lidé jsou zabíjeni díky informacím z metadat,“ řekl.

Roli internetových inženýrů přirovnal k boji za občanská práva a za základní právo na soukromí. „Naší povinností je uchovat zděděná lidská práva. Technici jsou předvojem. Nemůžeme myslet pouze na současné problémy, ale i na to, jaký bude budoucí internet,“ uvedl Snowden.

Jeho vystoupení nebylo natáčeno, ale účastníci konference o něm informovali průběžně ze sálu. Podle jednoho z nich se po Snowdenově vystoupení ozval bouřlivý potlesk.

Organizace IETF (Internet Engereering Task Force) pořádá tyto akce třikrát ročně a jejich hostiteli jsou významné společnosti z oboru informačních technologií. Předchozí setkání bylo v americkém Dallasu, další bude hostit japonská Jokohama. Praha hostila IETF již v roce 2011, o rok později se v české metropoli sešli zástupci světové doménové organizace ICANN.

Klíčovým prvkem ve fungování IETF je institut pracovních skupin. Cílem těchto skupin je vždy přinést k určité problematice podrobnou dokumentaci a souhrn doporučení, a to s ohledem na pozitivní přínos pro internetovou komunitu na celosvětové úrovni.

Revue Forum Banner