Švédský král Carl XVI. Gustaf dnes ve Stockholmu předal letošním laureátům Nobelovy ceny za literaturu, ekonomii, fyziku, chemii a lékařství. O několik hodin dříve v Oslu převzali zástupci takzvaného tuniského kvartetu pro národní dialog Nobelovu cenu za mír.

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali tři parazitologové – irský vědec působící v USA William C. Campbell a Japonec Satoši Omura za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie.

Za fyziku ocenila Královská švédská akademie věd Japonce Takaakiho Kadžitu a kanadského vědce Arthura B. McDonalda za důkaz, že neutrální částice neutrina mají hmotu.

Nobelovu cenu za chemii obdrželi Švéd Tomas Lindahl, Američan Paul Modrich a Turek Aziz Sancar za výzkum oprav DNA.

Za literaturu získala prestižní cenu běloruská spisovatelka narozená na Ukrajině Světlana Alexijevičová. V češtině vyšla například její kniha Doba z druhé ruky – Konec rudého člověka.

Za oblast ekonomie dostal Nobelovu cenu Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a bohatství.

Ačkoli jména oceněných se svět každoročně dozvídá už v říjnu, slavnostní předávání cen se koná v den výročí úmrtí Alfreda Nobela, tedy 10. prosince.

Součástí ceny je medaile s Nobelovou podobiznou na přední straně, diplom a finanční odměna ve výši osm milionů švédských korun (23,4 milionu korun) pro každou kategorii. V případě, že v dané oblasti získá cenu vícero vědců, o sumu se dělí.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner