Polský generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski dnes prohlásil, že si je „na 99 procent“ jist, že záhadný „vlak s nacistickým zlatem“ skutečně existuje. Emoce Poláků v posledních dnech jitří zprávy hledačů pokladů, že pod městem Walbrzych na jihozápadě země našli vlak plný zlata a šperků, který zmizel před 70 lety, při dobývání tehdejší Vratislavi Rudou armádou.

Obrněný vlak je nejspíš zaminován

„Jsem si jistý z 99 procent, že vlak existuje, ale informace o jeho obsahu jsou dosud neověřitelné,“ řekl novinářům Žuchowski. Zatím viděl fotky z radaru ukazující více než sto metrů dlouhou soupravu, nejspíš obrněný vlak, jaké se na konci války používaly k převozu cenností. „Je to bezprecedentní nález. Až dosud jsme nacházeli jen tanky a děla,“ dodal.

Přestože si je skoro jist, že „světová senzace“ je dosah ruky a že nejspíše jde o obrněný vlak, jaký se na konci války ve Slezsku používal k přepravě cenností, vybízel, aby lidé krotili svou netrpělivost. Dosud není jasné, co vlak vezl, ale s velkou pravděpodobností může být zaminován. Situace tedy vyžaduje odborníky a obezřetný postup.

Němci na místo určení nedojeli

V polovině srpna byly úřady ve Walbrzychu oficiálně vyrozuměny, že dva muži, Polák a Němec, nalezli pod městem vlak se zlatem, který zmizel na jaře roku 1945. Úřadům se nálezci přihlásili o desetiprocentní odměnu.

V obrněném vlaku Němci v květnu 1945 z Vratislavi vyvezli zlato. Poklady měly dojet do Walbrzychu, ale nikdy se tak prý nestalo. Podle jedné z verzí souprava vjela do tunelu vykopaného mezi jednou walbrzyšskou čtvrtí a zámkem Ksionž ležícím na severozápadním předměstí města.

Začne boj o poklad

Pokud se poklad na kolejích opravdu najde, stane se jeho oficiálním majitelem nejspíš polské ministerstvo státního pokladu. Nálezcům by však odměnu mohli vyplácet i dědici původních majitelů cenností, pokud se je podaří vypátrat.

Světový židovský kongres dnes vydal tiskovou zprávu, v níž požaduje, aby se veškeré nalezené cennosti vrátili právoplatným vlastníkům nebo jejich dědicům. Zlato, které by mohlo být ukryté ve vlaku, prý může pocházet i z majetku Židů zabitých během druhé světové války.

Žuchowski řekl, že s informacemi o vlaku se „na smrtelné posteli“ svěřil člověk, který vlak pomáhal schovat, a to i s náčrtem, kde je ukrytý. Místo však zatím zůstane utajeno, než se jej podaří zabezpečit.

Revue Forum Banner