Americká vláda chce v mezinárodních diskusích o lidských právech a globálním rozvoji nově hájit i „sexuální práva“, oznámilo ve čtvrtek na svém webu ministerstvo zahraničí USA. Americká diplomacie tak reaguje na výzvy organizací hájících práva sexuálních menšin, tedy gayů, lesbiček, bisexuálů, transsexuálů a ostatních osob s menšinovým sexuálním zaměřením.

Amerika předběhla OSN

Pod pojmem sexuální práva chápe americké ministerstvo „práva osob mít pod kontrolou záležitosti spojené s vlastní sexualitou a rozhodovat o nich svobodně a odpovědně, bez nátlaku, diskriminace a násilí včetně záležitostí spojených s reprodukčním zdravím“.

Rozhodnutí americké diplomacie přichází několik dní před zahájením schůze Valného shromáždění OSN, kde bude podle předpokladů rovnoprávnost pohlaví a sexuálních menšin důležitým tématem. Jedním z cílových programů OSN je zajistit do roku 2030 „celosvětový přístup ke zdravotnickým službám zaměřeným na sexuální zdraví a reprodukci“.

Dokumenty o lidských právech se sexem nezabývají

Podle Richarda Erdmana, zástupce stálé představitelky USA v OSN, nejsou sexuální práva zahrnuta do mezinárodně platných dokumentů o lidských právech. „Jde ale o kriticky důležitý projev naší podpory práv a důstojnosti všech lidí bez ohledu na jejich pohlaví, sexuální orientaci nebo genderovou identitu,“ řekl diplomat novinářům.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner