V Telči na Jihlavsku jsou v sobotu k vidění divadlo, historický šerm i kejklíři. Končí tam dvoudenní Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. V programu jsou i hudební a taneční vystoupení. Ve městě se dnes také sešlo několik významných historických osobností představovaných figuranty v kostýmech. Slavnosti začaly v pátek otevřením dobového jarmarku a zahájením gastronomické soutěže.

Zachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna, renesanční osobnosti, které dokázaly vtisknout Telči ráz italské renesanční architektury, se během slavnostního ceremoniálu a průvodu městem setkaly například s majiteli panství a zámku Dačice Krajíři z Krajku, mistrem stavitelem Leopoldem Estreicherem ze Slavonic či s králem Janem Lucemburským a Eliškou Přemyslovnou.

Renesanční celebrity si podle Věry Peichlové z městského odboru kultury a zároveň představitelky Kateřiny z Valdštejna měly o čem povídat. „Například se stavitelem Estreicherem, který se mimo jiné podílel na přestavbě telčského hradu na zámek, si Kateřina povídala o tom, jak se teď renesanční domy na telčském náměstí krásně udržují. Měl z toho velkou radost,“ řekla se smíchem Peichlová.

V Telči se historické slavnosti staly už tradicí. Letošní 13. ročník se nese ve znamení renesance, doby převratných objevů, ale i změn společenských a hospodářských.
Náklady na uspořádání letošního ročníků se podle Peichlové pohybují kolem 200.000 korun, městu přispěl Kraj Vysočina z Fondu Vysočiny.

Revue Forum Banner