Proslavil se obalením budovy německého parlamentu do stříbrné látky. Konceptuální umělec Christo nyní představil své nejnovější dílo, díky němuž tisíce lidí přejdou suchou nohou italské jezero Iseo. Plovoucí chodník, dlouhý 3 kilometry, má podle autora navodit pocit chůze po vodě nebo po hřbetu velryby.

Plovoucí molo je sestavené z 220 tisíc dutých polyethylenových kostek, potažených žlutou látkou. Umělec původem z Bulharska snil o realizaci projektu 40 let, snažil se získat povolení k jeho stavbě v mnoha zemích od Japonska po Argentinu. Uspěl až v Itálii. Cílem bylo najít místo, kde je klidná voda, ale v okolí žijí lidé.

christo chodník iseo christo chodník iseo christo chodník iseo

Chodník končí obchůzkou kolem malém ostrůvku San Paolo, který má ve vlastnictví dynastie Berettových, tradiční výrobce střelných zbraní a loveckých pušek v Itálii. Berrettovi ostrov v roce 1916 koupili pro rodinné letní sídlo.

Ve středu jezera Iseo leží jeden z větších evropských jezerních ostrovů Monte Isola, který most protíná cestou z pevniny k cíli (či naopak).

Molo by mělo stát na hladině ostrova dva týdny. Obvykle lze na ostrovy dojet pouze trajektem, jehož trasa byla nyní dočasně odkloněna.

Revue Forum Banner