Obyvatelé Los Angeles se dnes mohou v ulicích města setkat s obří externí palivovou nádrží od vyřazených raketoplánů, která bude po odtažení do Kalifornského vědeckého střediska vystavena spolu s raketoplánem Endeavour. Ten si podobnou cestu za velké pozornosti obyvatel odbyl již v roce 2012 po svém posledním návratu z kosmu.

et2

Středisko operaci nazvalo ET se vrací domů. Nádrž při ní překoná 26kilometrovou trasu, který by měla skončit ještě dnes večer místního času (v noci na neděli SELČ). Pojmenování přesunu je slovní hříčkou, která odkazuje jednak na film E.T. – Mimozemšťan z roku 1982, a také na zkratku ET. Ta znamená externí tank, tedy přídavnou vnější palivovou nádrž.

S přípravou přemístění palivového zásobníku měli technici lehčí práci než v případě Endeavouru. Zhruba třicetitunová a 47 metrů dlouhá nádrž není tak vysoká a široká jako raketoplán, takže se snadněji ulicemi města protáhne.

Kvůli cestě Endeavouru byla v Los Angeles v roce 2012 dočasně odstraněna řada semaforů a pokáceno na 400 stromů, za něž bylo přislíbeno vysázet tisícovku nových. Pomalý přesun stroje tehdy sledovaly tisíce lidí.

https://www.youtube.com/watch?v=TjwBr3e0H4Q

Revue Forum Banner