Jak vypadá svět po 44 letech ve vězení? Nyní 69letý Otis Johnson byl zatčen v době, kdy mu bylo 25 let. V roce 2014 věznici v USA po 44 letech opustil. A zjistil, že svobodný svět je úplně jiný, než jaký ho koncem 60. let opouštěl.

Agentuře Al-Džazíra nyní Johnson poskytl rozhovor, který je zároveň natáčený jako reportáž z Times Square v New Yorku. Nejvíce ze všeho byl bývalý dlouholetý vězeň zmatený prý z rozvoje techniky, která obklopuje obyvatele velkoměsta na každém kroku.

Lidé s dráty, které vedou k jejich uším, Johnsonovi připadali jako agenti CIA. A oni přitom pouze poslouchají hudbu. Stejně překvapený byl také ze samomluvy kolemjdoucích (ti hovořili do mobilního telefonu), či neonových billboardů.

Při propuštění z vězení dostal Johnson své identifikační číslo, dokumenty se svou kriminální anamnézou, 40 dolarů a dva lístky na autobus. Vzhledem k tomu, že s rodinou dávnou ztratil veškerý kontakt, je odkázán na pomoc neziskových společností především v Harlemu. Denně prý chodí do místní mešity. Cvičí tai-chi a medituje. Celé dny tak chodí po New Yorku, pozoruje lidi, a doufá, že se mu podaří naplnit vlastní sen o ženském útulku, který je pro něho nesplnitelný i proto, že nemá šanci získat jakoukoliv půjčku.

Uznává přitom, že svoboda je sice po 44 letech za mřížemi ohromující, ale nemusí být nutně osvobozující. Jestli dokáže znovu žít v normální společnosti a zapomenout na vězení, se teprve ukáže.

Revue Forum Banner