Severokorejská dívčí kapela Moranbong, jejíž členky údajně osobně vybral diktátor Kim Čong-un, se vydala na svou první zahraniční cestu do sousední Číny. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž je úkolem kapely přispět ke zlepšení vztahů obou zemí. Čína je nejvýznamnějším diplomatickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu, v posledních letech se ale vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Hudební skupinu Moranbong tvoří mladé ženy, které – oblečené v minisukních a v botách na vysokých podpatcích – zpívají a hrají na různé hudební nástroje včetně houslí, elektrických kytar a kláves. Skupina, kterou prý v roce 2012 sestavil vůdce Kim, je poplatná režimu, ale svými vystoupeními značně připomíná popové kapely z nepřátelské Jižní Koreje.

Repertoár zahrnuje jak typickou severokorejskou propagandu s písněmi typu Myslíme na maršála (Kim Čong-una) dnem i nocí či Moje země je nejlepší!, tak překvapivě i Západem inspirované písně, jako je slavná skladba z filmu Rocky.

Média ukázala záběry, jak se zpěvačky ve vojenských uniformách a beranicích ve středu loučí se severokorejským politickým vedením na nádraží v Pchjongjangu a odjíždějí vlakem do Číny. V Pekingu jsou plánována tři vystoupení, společně se severokorejským armádním orchestrem. Představení nebudou přístupná veřejnosti; kdo na ně byl pozván, ale není jasné.

Hudební těleso Moranbong bylo pojmenováno po zalesněném kopci v centru severokorejské metropole Pchjongjangu, který je spojen s významnými politickými událostmi v revolučních dějinách země a kde jsou také různé pomníky věnované otci a dědečkovi současného vůdce Kim Čong-ilovi a Kim Ir-senovi. V korejštině Moranbong znamená Pivoňkový kopec.

zdroj: ČTK

Revue Forum Banner