Násilná smrt vzácné gorily nížinné v ZOO v americkém Cincinatti vyvolala vlnu protestů, které žádají potrestání rodičů chlapce, jenž incident zavinil. Podle výzev, které se objevují na sociálních sítích, jsou za smrt ohroženého zvířete přímo zodpovědni rodiče, kteří v parku neuhlídali svého čtyřletého syna. Ten prolezl plotem a spadl ke gorile do výběhu. Zaměstnanci zahrady téměř 200kilového samce pro jistotu zastřelili. Dítě tím zachránili, je mimo ohrožení života.

Profesorka Gisela Kaplanová, odbornice na chování zvířat na University of New England je navíc přesvědčená, že Harambe zemřel zbytečně. Podle jeho názoru zvíře nepředstavovalo pro dítě nebezpečí, protože vědělo, že dítě je bezbranné. Ke svému závěru dospěla po důkladném prostudování kritické situace na videozáznamu.

Dominantní primáti jako byl Harambe podle ní mají vždy tendenci chránit ostatní. Gorila byla přítomností dítěte vyvedená z míry, ale situaci zkoumala, dodala Kaplanová. Gorila nížinná není agresivním druhem ani ve volné přírodě, a podle odbornice by hocha 17 letý samec Harambe i přes hrozivě vyhlížející situaci býval neusmrtil. Pokud gorila útočí, svou oběť varuje vždy předem bitím se do prsou, což se nestalo.

Další odborník jménem Chris Brown je stejně jako Kaplanová přesvědčený, že gorila by na dítě nezaútočila, ani by jej nezabila. Zvíře je podle něho obvykle klidné a útočí pouze poté, co je člověkem vyprovokováno. Což v případě 4letého dítěte nehrozilo. Brown dodal, že na vině jsou jistě rodiče, kteří měli svého syna lépe hlídat. ZOO byla prý každopádně v příšerné situaci, když se rozhodla gorilu zabít. Nicméně podle Browna existovaly i další možnosti řešení krizové situace. A ty nemusely nutně skončit Harambeho smrtí.

Ředitel ZOO v Cincinatti se za své podřízené postavil, a uvedl, že rozhodnutí bylo správné, protože chlapci šlo doslova o život. Nesmyslná smrt ohrožené gorily nížinné měla však za následek hlasité volání po potrestání rodičů. Daily Mail dnes napsal, že rodina není v žádném případě bezproblémová. Naopak, otec chlapce má za sebou 10letou kriminální minulost. A nešlo o žádné maličkosti: vloupání, nedovolené použití střelné zbraně, obchodování s drogami, výtržnictví a únos.

Otec 4 dětí Deonne Dickerson byl v roce 2006 odsouzen za obchod s drogami na 1 rok do vězení. Během posledních let se ale prý změnil, a hodlá žít spořádaný život a starat se o rodinu. Nicméně na 300 tisíc lidí podepsalo na internetu petici „Spravedlnost pro Haramba“. Mají pocit, že čin nesmí zůstat nepotrestaný, a že rodiče nesou za dítě zodpovědnost v každé situaci.

ZOO již ihned po incidentu oznámila, že žádnou pokutu nebo podobný postih pro rodiče nechystá, a nehodlá je ani žalovat. Harambovu smrt označila za tragickou shodu okolností.

Revue Forum Banner