Při tragické nehodě o víkendu v zoologické zahradě v Cincinnati byla zastřelena vzácná gorila poté, co do jejího výběhu spadlo malé dítě. Zaměstnanci ZOO v americkém státe Ohio museli 180 kilogramů vážící zvíře zabít i přestože zřejmě nemělo v úmyslu útočit, chlapce se jim podařilo zachránit.

Čtyřleté dítě se podle svědků při návštěvě ZOO protlačilo v sobotu skrze zábradlí a poté spadlo rovnou do výběhu s gorilami. Zřízenci zoologické zahrady zakročili po několika minutách naprostého zděšení ostatních návštěvníků, kteří přihlíželi, jak si gorilí samec s dítětem hraje. Podle zřízenců se sice nezdálo, že by 17letý samec Harambe na chlapce zaútočil.

Šlo však o velmi silného gorilího samce, který byl z neobvyklé situace nervózní. Dítě zvedl, tahal jej za sebou, a několikrát ho údajně vyhodil do vzduchu. Nouzový tým se proto rozhodl střílet.

Svědci tvrdí, že v době zákroku bylo dítě ještě při vědomí a v momentě výstřelu jej gorila držela mezi nohama. Dítě bylo převezeno do nemocnice a je mimo nebezpečí ohrožení života. „Tohle je po všech směrech strašný den,“ řekl médiím po incidentu ředitel zoo Thane Maynard. Rozhodnutí o zastřelení zvířete bylo podle něho pro zaměstnance ZOO obtížné, ale správné, protože tak zachránili chlapcův život.

Použití uspávací střely podle ředitele zahrady nebylo vhodné, protože reakce gorily nebylo možné v tu chvíli odhadnout. Efekt by navíc byl příliš pomalý. „Šlo skutečně o život,“ dodal Maynard s tím, že podobnou situaci ZOO v Cincinnati ve své historii nepamatuje. Výběh s 10 gorilami bude až do odvolání pro návštěvníky zavřený, zbytek zahrady zůstává v nezměněném provozu.

Harambe byl v Cincinnati chovaný pro další rozmnožení ohroženého druhu. Gorily nížinné jsou podle červeného seznamu IUCN kriticky ohroženým druhem, jejich populace byla snížena v průběhu tří generací o více než 80 %. Reprodukční míra gorily nížinné je velice nízká, okolo 3 %. Předpokládá se, že v roce 2000 žilo jen asi 94 000 jedinců.

https://www.youtube.com/watch?v=Vo-3RULsZ2E

Revue Forum Banner