Federální volební komise ve Spojených státech dnes zveřejnila podrobnosti o finančních poměrech a podnicích proslulého realitního magnáta Donalda Trumpa, který se uchází o nominaci na prezidentského kandidáta za republikány. Sám Trump odhadl své bohatství na zaokrouhlených deset miliard dolarů (asi čtvrt bilionu Kč), což ale zveřejněné dokumenty podle agentury AP nejsou s to potvrdit ani vyvrátit.

Trump má hlavní slovo v 515 podnicích
Trump, který je nespíše největší boháč, jaký se kdy o nejvyšší úřad v USA ucházel, má podle 92stránkové zprávy o majetkových poměrech hlavní slovo v 515 podnicích, většinou jako prezident či ředitel korporací. Podobný majetkový přehled je v USA vyžadován od všech uchazečů o prezidentské křeslo.

Za projev účtuje 11 milionů korun
Podle dokumentů se Trumpovy nemovitosti v New Yorku a Chicagu oceňují na více než 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy Kč) a na pronájmech v každém městě utrží více než pět milionů dolarů. Za projev si v současnosti účtuje 450.000 dolarů (více než 11 milionů korun).
Ani tyto údaje ovšem podle AP nepotvrzují ani nevyvracejí horní odhady Trumpova jmění. I konzervativní výklad jeho ročního příjmu, přesahujícího 250 milionů dolarů (asi 6,2 miliardy Kč), však ukazuje, že je více než patřičně vybaven osobně financovat své tažení do Bílého domu. Zatím si na kampaň vypůjčil 1,8 milionu dolarů (asi 44,6 milionu Kč) a chlubí se, že nevyužívá pomoci dárců.

Majetek Trumpa se nedá spočítat
Podle zprávy hodnota Trumpových aktiv vysoko přesahuje sumu 1,4 miliardy dolarů včetně cenných papírů za nejméně 70 milionů dolarů. Trump současně dluží nejméně 240 milionů dolarů.
Z dokumentů nelze vyčíst přesnou výši Trumpova jmění, protože i podrobné údaje jsou uváděny v příliš širokém rozmezí typu „více než 50 milionů dolarů“.
Sám Trump si stěžoval, že „formulář není určen pro osoby s tak rozsáhlým majetkem“. Například částku 1,5 miliardy dolarů jako hodnotu jedné ze svých nemovitostí musel prý Trump vepsat do kolonky „50 milionů a víc“. To pak celkové číslo zkresluje.
Trumpova tvrzení o vlastním bohatství daleko předčí předchozí kandidující magnáty, jako byli Ross Perot, Steve Forbes anebo Mitt Romney, republikánský kandidát na prezidenta ve volbách v roce 2012.
Časopis Forbes, který je v odhadování majetku uznávanou autoritou, obviňuje Trumpa z přehánění a tvrdí, že hodnota jeho majetku nepřesahuje čtyři miliardy.

Revue Forum Banner