Francouzský soud poslal na 8 let do vězení nizozemského lékaře, zvaného „hororový zubař“. Soud ve městě Nevers dospěl k závěru, že 51letý lékař zmrzačil ve Francii desítky pacientů. Nizozemci dále nařídil doživotní zákaz lékařské praxe a pokuty v celkové výši 10 500 eur (284 000 korun).

Odsouzený se původně jmenoval Jacobus Marinus van Nierop, ale ve Francii působil jako Mark van Nierop. V letech 2008 až 2012 provozoval moderní ordinaci v obci Chateau-Chinon poblíž Dijonu. Do venkovské oblasti se tehdy úřadům nedařilo získat zubaře, a příchod cizince tak považovali obyvatelé za spásu.

Ovšem jen do té doby, než začal provádět zbytečné a bolestivé zásahy s cílem získat co nejvíce peněz od zdravotní pojišťovny, s níž měl smlouvu o proplácení zákroků. Žil si poté v luxusu, zatímco stížnosti na jeho praxi se hromadily. Podle nizozemských médií byl vyšetřován kvůli svým pochybným metodám už v rodné zemi, načež odešel do Francie.

„Dal mi sedm nebo osm injekcí a naráz mi vytrhl osm zubů. Tři dny ze mě stříkala krev,“ popsala svou zkušenost například pětašedesátiletá Sylviane Boulesteixová. Podobně hrůzné zážitky s krutými a bezúčelnými zákroky mělo dalších více než 100 lidí, kteří se po delším čase odhodlali podat hromadnou žalobu. V roce 2013 se proto o Marka van Nieropa začala zajímat justice, u soudu mu hrozil až desetiletý trest vězení.

 

Revue Forum Banner