Zákaz hor vládě nevyšel. Na sjezdovkách je ještě více lidí než dříve

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Další vládní propadák. Od začátku kritizované nařízení zakazující provoz lyžařských vleků a lanovek vládě tak úplně nevyšlo. Vleky sice stojí, provozovatelé jsou nešťastní, ale na svazích je mnohdy ještě více lidí než před zákazem, který vešel v platnost v neděli. Lidé na uzavřené sjezdovky jezdí sáňkovat, bobovat a provozovat další radovánky. Na sjezdovkách jsou jich stovky, ve skupinkách, hloučcích se baví a užívají si sníh.

Další podivný a zbytečný zákaz. Přesně tak zastavení vleků dopadlo. Lidí je na horách ještě více, jsou blízko u sebe a vlekaři se mohou jen dívat, jak jim každou hodinou narůstá ztráta. Ne kvůli obvyklým problémům se sněhem, toho je dost. Ale kvůli zmatenému chování vlády Andreje Babiše.

FORUM 24 (archiv)

Situace dospěla tak daleko, že některé areály hlásí plná parkoviště, pár sjezdovek už museli provozovatelé uzavřít, aby návštěvníci nepoškodili povrch udržovaný na vysněné znovuotevření pro lyžaře. Například na Monínci musí hlavní sjezdovku hlídat ostraha. „Tady je totální kolaps, je tu víc lidí, než kdyby byl otevřený areál. Musel jsem vzít do služby šest kluků, a ti hlídají hlavní sjezdovku,“ řekl ČTK ředitel areálu Jaroslav Krejčí.

Monínec není výjimkou. Velké množství lidí je také v lyžařských střediscích v Krkonoších a Krušných horách. Provozovatelé areálů vytrvale vyzývají k opatrnosti. Například na Klínovci není ojedinělé, že lidé na sjezdovkách normálně lyžují, k cestě na kopec namísto lanovky využívají vlastní dopravu auty po silnici.

Zkrátka opět se ukazuje, že vláda odborníků Andreje Babiše zavedla další zbytečný zákaz poškozující několik skupin podnikatelů. Navíc konečný důsledek zákazu může být pro vývoj počtu nakažených ještě horší, než kdyby zůstaly v provozu alespoň vleky. Například s nařízenou obsazeností kotvy jen jedním lyžařem nebo sedačkové lanovky ne čtyřmi lyžaři, ale dvěma. Ale třeba na to Babiš přijde. Někdy v dubnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]