Zákaz slevových akcí, drahý alkohol a cigarety aneb Babiš jde proti „svým“

Andrej Babiš slibuje. (ČTK)

Andrej Babiš slibuje. | FOTO: ČTK

Pokud projde daňový balíček, který si vymyslela vládní koalice, dojde k tvrdému střetu Andreje Babiše s realitou. Premiér se totiž průběžně pouští do odvážných testů povahy našeho národa. Už zjistil, že dokáže obelhat důležité procento voličů a může přitom vyprávět, co se mu zachce. Nyní ovšem bude zdražovat něco, na co si voliči, kterým stačí kobliha v ústech, velmi potrpí.

Když se zakazovalo kouření v hospodách, barech a restauracích, šlo o znatelný zásah do zvyklostí velké části populace v naší zemi. Vždyť káva i pivo přece daleko lépe chutnají s cigaretkou a jedna po obědě také pomáhá při trávení, naříkali mnozí. Navíc, komu by se chtělo pořád chodit před osvěžovnu. Nehledě na to, že nadšení nejsou ani obyvatelé domů v blízkém okolí gastronomických zařízení, zákaz funguje.

Ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard Brabec a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Dokonce se najdou i tací, kteří neváhají práskat na hospodské, kteří například po zavírací době umožní štamgastům si zapálit. Takové udavače má Babiš nejraději. Naprosto totiž zapadají do scénáře, s jehož pomocí se snaží okleštit práva občanů až na totalitní úroveň.

Aby zafungovalo známé „cukr a bič“, musel současný předseda vlády těm brblajícím návštěvníkům hospod dát něco na oplátku. Věděl totiž, že mezi nimi je velké procento těch, kteří rádi nadávají na staré pořádky a hodí raději hlas onomu „protikorupčnímu“ hnutí. Proto přišla populistická poznámka o zlevněném pivu. Nejenže se to nikdy nevyplnilo, ale i kdyby Babiš tenkrát slib dodržel, ke snížení ceny pro spotřebitele by nedošlo.

Do onoho slibu o zlevnění totiž majitel hnutí ANO schoval snížené DPH, které nemá vůbec nic společného s cenou, která se objeví na nápojovém lístku. Ve výsledku celá situace dopadla tedy tak, že pouze přišel zákaz, který nebyl nijak kompenzován. V národě kuřáků a pijanů věc, která se může do budoucna vymstít.

Na to však Babiš evidentně moc nemyslí. Dalším krokem  totiž hodlá naštvat část svého elektorátu. Když už se totiž kuřáci téměř vyrovnali s tím, že se na ně společnost dívá jako na odpadlíky, dostanou další ránu. Pod rouškou zlepšení zdravotního stavu národa totiž přijde zdražení. Cigaret a alkoholu, zatím tvrdého.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ti, kteří se museli na cigaretu přesouvat třeba před vesnickou hospodu (pokud kvůli EET ještě nezavřela), už dnes možná nebudou ani na kouřící pochutinu mít peníze. Stejně tak se musíme připravit na to, že vánoční grog na Staroměstském náměstí bude produktem pouze pro zámožnější cizince. Po zprávě, že ministr zemědělství chce zrušit slevové akce v supermarketech, další neveselá zvěst.

Kvůli tomu, aby Babiš sehnal alespoň nějaké peníze na všechno, co při své předvolební tour po republice nasliboval, musí zvedat daně. Jako první právě ty, které se dotknout lidí, jimž vyprávěl své bláboly o tom, jak jim snese modré z nebe. Samozřejmě výměnou za hlasovací lístek ANO ve volební urně.

Zdražováním se však Babiš do povědomí voličů svého hnutí nezapíše zlatým písmem. Před dalšími volbami tak bude muset slíbit minimálně mercedes pro každého nebo déšť na povel. Jinak se mu jeho navyšování daní zle nevyplatí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]