Zakázali mi vstup na výstavu Země živitelka, tvrdil Babiš. Koupím vám lístek, reagoval Nekula

Andrej Babiš. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Andrej Babiš. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

V pořadu Napřímo s moderátorkou Bárou Divišovou v TV Nova si Andrej Babiš (ANO) postěžoval, že prý nebude smět na populární agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích, který začíná 25. srpna. „Pan ministr a šéf výstaviště zakázal,“ prohlásil v živém vysílání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) však na svém twitteru celou věc obratem uvedl na pravou míru. Vstup poslanci Babišovi nikdo nezakázal, nebude mu jen umožněno vjet do areálu s „obytňákem“.

„V sobotu jsem chtěl jít na Země živitelka, ale pan ministr a šéf výstaviště zakázal,“ prohlásil Andrej Babiš v talkshow Napřímo na Nově a pokračoval: „Tam dají na bránu Zákaz vstupu Babiše na Země živitelka.“ Moderátorka Divišová se pokouší položit dotaz, ale neuspěje. Babiš jí skočí do řeči: „Takže to je neuvěřitelný, tyhle zoufalci ve vládě, jak se nás bojí, jak dělají všechno.“

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula na Babišovo prohlášení zareagoval na svém twitterovém účtu. „Na TV Nova dnes Andrej Babiš prohlásil, že jsme mu zakázali vstup na Zemi živitelku. Nic takového se nestalo, pan Babiš si samozřejmě jako kdokoliv jiný může zakoupit vstupenku na veletrh a navštívit jej,“ objasnil. „Pokud si lístek nemůže dovolit, rád mu jej zakoupím ze svého,“ nabídl ještě.

(Týdeník FORUM)

K tomu posléze doplnil: „Platí ovšem, že výstava je zaměřena na zemědělství. Není to místo určené pro politickou kampaň. Mj. i proto vedení výstaviště odmítlo telefonickou žádost o umístění karavanu pana Babiše v areálu. Stejně odmítlo i další žádosti některých prezidentských či senátorských kandidátů.“

Údajný zákaz vstupu do areálu českobudějovického výstaviště na twitteru okomentoval i poslanec Karel Smetana (KDU-ČSL). „Ufňukánek Andrej Babiš žaluje v televizních novinách, že mu Zdeněk Nekula zakázal vstup na agrosalon Země živitelka. …pane poslanče, věřím, že vám lístek prodají, jen ten karavan budete muset zaparkovat na parkovišti tak jako ostatní návštěvníci!!!“ Tweet doplnil hashtagy #šejdíř, #ufňukánek a #agent.

Reagovala také senátorka Miroslava Němcová (ODS). „Možná chtěl Andrej Babiš v Budějovicích na Zemi živitelce poděkovat. Za to, jak ho naše země dobře živí. Za čtyři roky premiérování (2017–2021) zemi na daních dal 5,5 miliardy, na dotacích si od ní vzal 9,5 miliardy. Co rok, to miliarda, co den, to 2,7 milionu,“ napsala.

Země živitelka se soustředí především na prezentaci zemědělské mechanizace a produkce. Původně měla propagovat hlavně úspěchy socialistického zemědělství, díky bohatému doprovodnému programu však v současnosti přitahuje i běžnou veřejnost a drobné pěstitele. Tradičně sem přicházejí politici, několikrát ji zahajoval současný prezident Miloš Zeman, který naposledy v roce 2019 přijel na golfovém vozíku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články