Zakázku pro Zemana nikdo nechce. Hledání firmy na výrobu zvedací plošiny bude pokračovat

Miloš Zeman během piety v Národní památníku na pražském Vítkově (8. 5. 2021) (ČTK/Šimánek Vít)

Miloš Zeman během piety v Národní památníku na pražském Vítkově (8. 5. 2021) | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

Kvůli snížené pohyblivosti Miloše Zemana hledalo ministerstvo obrany firmu, která by vyrobila zvedací plošinu. Ta měla ulehčit prezidentovi nástup do Airbusu A319, kterým by tak bez problémů mohl cestovat. Ministerstvo však serveru Seznam Zprávy potvrdilo, že o zakázku nikdo neprojevil zájem. 

Ještě však není všem dnům konec, řekli si zřejmě na rezortu Lubomíra Metnara a chystají vypsání další zakázky. Miloši Zemanovi vyprší mandát až v roce 2023. Do té doby plánuje ministerstvo obrany uskutečnit 10 až 20 letů z letiště Kbely.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Plošinu, kterou ministerstvo poptává, má k dispozici letiště v Praze. Prezident Zeman však cestuje z armádního letiště v Kbelích, kam měl být „pomocník“ dodán a obsluhován zde vždy, když by prezident odlétal či přilétal. V zadávací dokumentaci ministerstvo uvádí, že vítězná firma by měla zajistit důstojný nástup a výstup.

O zakázku na plošinu, která vyzvedne vozíčkáře na palubu letadla a která by tak hlavě státu usnadnila nástup do vládního speciálu, neprojevil nikdo zájem. Cena zakázky s názvem „Služba k zajištění nástupu a výstupu prezidenta ČR se sníženou pohyblivostí do letounu A319“ se odhaduje na 2,4 miliony korun. 

„Do výběrového řízení na zajištění služby se nepřihlásil žádný uchazeč. Výběrové řízení tedy bude zrušeno. Zřejmě v příštím týdnu bude vyhlášeno nové,“ potvrdila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Naposled letěl prezident Zeman na zahájení školního roku do Brna, kde prvňáčkům popřál, aby si našli kamarády. „Kamarády, se kterými možná budete soutěžit, ale kteří vám také občas pomůžou.“ 

Zeman do Brna letěl letounem CASA, do kterého lze najet výklopnou plošinou v zadní části letadla. Oproti letadlům, která jsou běžně používána ústavními činiteli, nabízí letoun výrazně nižší komfort, a to zejména kvůli neodhlučněné kabině. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]